21. února 2011 10:50 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Portugalsko je podle expertů na prahu žádosti o mezinárodní pomoc

Lisabon. Kopie slavného sanfranciského mostu není zdaleka jedinou atrakcí hlavního města. Na své si přijdou zejména milovníci kultury. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lisabon. Kopie slavného sanfranciského mostu není zdaleka jedinou atrakcí hlavního města. Na své si přijdou zejména milovníci kultury. | foto: Profimedia.czShutterstock

BRUSEL Experti znovu začínají spekulovat o tom, že Portugalsko bude potřebovat finanční pomoc od mezinárodního společenství.

Píše o tom dnes deník Financial Times. Evropská centrální banka totiž koncem minulého týdne nakupovala portugalské dluhopisy a jejich úroky se vrátily na rekordní úroveň.

Výnos desetiletých portugalských vládních dluhopisů se vyšplhal až na 7,58 procenta. Portugalská vláda přitom v minulosti připouštěla, že pokud má situaci zvládnout, úroky by neměly překročit hranici sedmi procent.

"Nacházíme se ve velmi ošidném bodu krize v eurozóně. Rostoucí portugalské výnosy by mohly zemi donutit, aby se začala pídit po záchranných úvěrech," řekl deníku ekonom Don Smith ze společnosti Icap.

Portugalská vláda nicméně potřebu zahraniční pomoci odmítá, v minulosti tak ovšem činilo i Řecko a Irsko, které nakonec o pomoc požádaly. "Portugalsko žádnou vnější pomoc nepotřebuje," uvedl mluvčí premiéra Josého Sócratese, podle nějž jsou jakékoli spekulace o tom, že portugalská vláda o pomoci již vyjednává, "naprosto falešné".

Čtěte více:

Nervozitu v eurozóně ovšem zvyšují i takzvané pohotovostní půjčky, o něž mohou Evropskou centrální banku žádat například banky. Jejich objem se minulý týden ve čtvrtek dostal až na úrovně kolem pádu americké investiční banky Lehman Brothers ze září roku 2008, který odstartoval hospodářskou a finančních krizi.

Původně se zdálo, že skokový nárůst úvěrů až na 16 miliard eur (zhruba 392 miliard Kč) způsobila chyba. Podle Financial Times ale za ním stojí irské banky Anglo Irish Bank a Nationwide Building Society, které "přepnuly" z normálního na pohotovostní financování.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!