Čtvrtek 24. září 2020svátek má Jaromír 23 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Portugalsko prošlo kontrolou, brzy opustí záchranný program

Portugalský premiér Coelho si podává ruku s předsedou Evropské komise Barrosem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Portugalský premiér Coelho si podává ruku s předsedou Evropské komise Barrosem. | foto: Reuters

LISABON Portugalsko úspěšně prošlo poslední kontrolou plnění podmínek mezinárodního záchranného programu, takže je na cestě k jeho brzkému ukončení. Oznámila to portugalská vláda. Předpokládá se, že země program opustí 17. května, napsala agentura Reuters.

"Prošli jsme dvanáctou kontrolou, což otevírá cestu k ukončení programu," uvedl podle agentury AFP portugalský vicepremiér Paulo Portas. Portugalsko muselo v roce 2011 kvůli dluhové krizi požádat Evropskou unii a Mezinárodní měnový fond (MMF) o záchranný úvěrový program v objemu 78 miliard eur (zhruba 2,1 bilionu korun).

Cesta ke zdravým veřejným financím

Portugalská vláda v rámci podmínek programu přikročila k tvrdým úsporným opatřením a rozsáhlým hospodářským reformám. Snížila například mzdy ve státním sektoru a výrazně zvýšila daně.

"Program postavil portugalskou ekonomiku na cestu ke zdravým veřejným financím, finanční stabilitě a konkurenceschopnosti," uvedli mezinárodní věřitelé ve své zprávě. Upozornili nicméně, že Portugalsko musí i po skončení programu pokračovat v reformách, aby zvýšilo pružnost a odolnost své ekonomiky.

Loni se portugalská ekonomika vymanila z nejhorší recese od 70. let. Minulý týden Portugalsko uskutečnilo první veřejnou aukci státních dluhopisů od dubna 2011. Vláda na aukci prodala desetileté dluhopisy za 750 milionů eur (přes 20 miliard korun).

Úroky u portugalských dluhopisů letos výrazně klesly. To posiluje pravděpodobnost, že se země po ukončení záchranného programu obejde bez záložního úvěru od eurozóny.

Portugalská vláda bude podle vicepremiéra jednat o způsobu opuštění záchranného programu v neděli. Premiér Pedro Passos Coelho by měl po tomto jednání učinit prohlášení. Portugalsko se po Irsku stane druhou zemí eurozóny, která završí záchranný program.

,

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Rychlá zdravá svačinka? Hledáme 40 testerek, které vyzkouší Sunar BIO kapsičky
Rychlá zdravá svačinka? Hledáme 40 testerek, které vyzkouší Sunar BIO kapsičky

Ve spolupráci se Sunarem, tradičním českým výrobcem dětské výživy, jsme si pro vás připravili velké testování BIO kapsiček.