2. května 2014 20:54 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Portugalsko prošlo kontrolou, brzy opustí záchranný program

Portugalský premiér Coelho si podává ruku s předsedou Evropské komise Barrosem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Portugalský premiér Coelho si podává ruku s předsedou Evropské komise Barrosem. | foto: Reuters

LISABON Portugalsko úspěšně prošlo poslední kontrolou plnění podmínek mezinárodního záchranného programu, takže je na cestě k jeho brzkému ukončení. Oznámila to portugalská vláda. Předpokládá se, že země program opustí 17. května, napsala agentura Reuters.

"Prošli jsme dvanáctou kontrolou, což otevírá cestu k ukončení programu," uvedl podle agentury AFP portugalský vicepremiér Paulo Portas. Portugalsko muselo v roce 2011 kvůli dluhové krizi požádat Evropskou unii a Mezinárodní měnový fond (MMF) o záchranný úvěrový program v objemu 78 miliard eur (zhruba 2,1 bilionu korun).

Cesta ke zdravým veřejným financím

Portugalská vláda v rámci podmínek programu přikročila k tvrdým úsporným opatřením a rozsáhlým hospodářským reformám. Snížila například mzdy ve státním sektoru a výrazně zvýšila daně.

"Program postavil portugalskou ekonomiku na cestu ke zdravým veřejným financím, finanční stabilitě a konkurenceschopnosti," uvedli mezinárodní věřitelé ve své zprávě. Upozornili nicméně, že Portugalsko musí i po skončení programu pokračovat v reformách, aby zvýšilo pružnost a odolnost své ekonomiky.

Loni se portugalská ekonomika vymanila z nejhorší recese od 70. let. Minulý týden Portugalsko uskutečnilo první veřejnou aukci státních dluhopisů od dubna 2011. Vláda na aukci prodala desetileté dluhopisy za 750 milionů eur (přes 20 miliard korun).

Úroky u portugalských dluhopisů letos výrazně klesly. To posiluje pravděpodobnost, že se země po ukončení záchranného programu obejde bez záložního úvěru od eurozóny.

Portugalská vláda bude podle vicepremiéra jednat o způsobu opuštění záchranného programu v neděli. Premiér Pedro Passos Coelho by měl po tomto jednání učinit prohlášení. Portugalsko se po Irsku stane druhou zemí eurozóny, která završí záchranný program.

Lidovky.cz, ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
TRANSLATION SPECIALIST Praha s AJ a NJ

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha
nabízený plat: 40 000 - 50 000 Kč