3. května 2013 22:49 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Portugalsko šetří, zvyšuje věk pro odchod do důchodu

Penzista (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Penzista (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

LISABON Portugalská vláda hodlá v rámci snahy o snížení státních výdajů zvýšit věk pro odchod do důchodu o jeden rok na 66 let. Pracovní doba státních úředníků se také protáhne o hodinu denně, respektive z 35 na 40 hodin týdně.

Dalším opatřením, které v pátek večer oznámil premiér Pedro Passos Coelho v projevu k národu, je také program dobrovolného rozvázání pracovního poměru s 30.000 státními zaměstnanci, čili pěti procenty z celkového počtu 600.000 pracovníků ve veřejném sektoru. Kroky, jež chce kabinet zavádět od příštího roku, mají ušetřit státní pokladně 4,8 miliardy eur (123 miliard Kč) do roku 2015.

"Díky těmto opatřením nemohou naši evropští partneři pochybovat o našem závazku (vůči záchrannému programu dohodnutému s Evropskou unií a Mezinárodním měnovým fondem)", řekl Passos Coelho.

Státní výdaje se budou dále snižovat

Portugalský ministr financí Vitor Gaspar už koncem dubna prohlásil, že vláda hodlá snižovat státní výdaje ještě dva roky po roce 2014, kdy už nebude muset plnit podmínky záchranného programu. Zároveň vyloučil další zvyšování daní, které se letos zvedly nejvíce v historii země.

Portugalsko se předloni stalo po Řecku a Irsku třetí zemí eurozóny, která musela kvůli dluhové krizi požádat o zahraniční finanční pomoc. Země se dohodla s EU a MMF na záchranné půjčce v objemu 78 miliard eur. Portugalskou ekonomiku od té doby tlačí dolů opatření ke snížení rozpočtového deficitu, která jsou součástí podmínek úvěrové dohody.

Úvěry budou mít splatnost o sedm let později

Ministři financí eurozóny počátkem dubna souhlasili s návrhem prodloužit o sedm let lhůtu, kterou mají Portugalsko a Irsko na splacení úvěrů od EU. Krok má oběma zemím pomoci vrátit se na mezinárodní dluhopisové trhy.

Portugalsko a Irsko v minulých dnech daly najevo, že i přes špatnou ekonomickou situaci nebudou žádat Brusel o odložení rozpočtových cílů, o něž nyní žádala Francie. Té se také dostalo dvouletého odkladu.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!