Sobota 27. února 2021svátek má Alexandr 1 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Portugalsko v koncích, potřebuje miliardy od EU

Dnes již bývalý portugalský premiér José Socrates a ministr financí Teixeira dos Santos. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dnes již bývalý portugalský premiér José Socrates a ministr financí Teixeira dos Santos. | foto: ČTK/AP

LISABON Portugalsko se musí uchýlit k finanční pomoci od Evropské unie. Přiznal to portugalský ministr financí Fernando Teixeira dos Santos a ministerstvo financí později autentičnost jeho slov potvrdilo. Ministrovo vyjádření je první, v němž člen portugalské vlády přiznal, že země se kvůli postupující dluhové krizi už bez vnější pomoci neobejde.

"V této obtížné situaci, které se dalo vyhnout, mám za to, že je nutné uchýlit se k mechanismu financování dostupnému v evropském rámci," řekl ministr pro on-line verzi ekonomického listu Jornal de Negocios. Jeho vyjádření podle agentury Reuters potvrdila i mluvčí ministerstva financí.

Čtěte také

Z ministrových slov však není jasné, zda mluví o celém několikaletém záchranném balíku v sumě desítek miliard eur, jaký už loni v dluhové krizi dostalo Řecko a poté Irsko, nebo jen o menší překlenovací úvěr do předčasných voleb plánovaných na 5. června.

Večer úřadující portugalský premiér José Sócrates žádost o finanční pomoc potvrdil. "Vláda se rozhodla požádat Evropskou komisi o finanční pomoc," prohlásil premiér v krátkém vystoupení přenášeném televizí. Evropská komise po vystoupení uvedla, že Sócrates informoval předsedu komise José Barrosa o záměru požádat o aktivaci nového evropského mechanismu finanční pomoci. Barroso slíbil, že Brusel žádost Lisabonu projedná nejrychleji, jak to bude možné. Činitelé eurozóny a analytici odhadují, že Portugalsko bude potřebovat záchranný balík v sumě 60 až 80 miliard eur (až 1,95 bilionu Kč).

EU už jedná o překlenovací půjčce
Portugalská vláda, která minulý měsíc rezignovala a nyní funguje jako úřednický kabinet do voleb, trvala dosud na tom že zahraniční pomoc země nepotřebuje. Přední portugalští bankéři v úterý vládu vyzvali, aby usilovala o krizový úvěr, který by do voleb zklidnil finanční trhy. Domácí banky také pohrozily, že přestanou kupovat vládní dluhopisy.

Ekonomové se vesměs domnívají, že Portugalsko bude muset nejpozději po volbách požádat EU o pomoc v rámci nového stabilizačního mechanismu. Podle nich již Lisabon jedná s EU o překlenovací půjčce.

Evropský komisař pro ekonomiku Olli Rehn označil předpokládaný krok Lisabonu k přijetí úvěru od EU za "odpovědný". "Je to odpovědný krok k zajištění finanční stability eurozóny," řekl komisař pro čtvrteční vydání listu Financial Times Deutschland, který večer zveřejnil krátkou pasáž z celého rozhovoru.

Financování dluhu je neudržitelné
Země prodala celý nabízený objem pokladničních poukázek za zhruba jednu miliardu eur, tedy asi 24 miliard korun, úroky z nich však výrazně vzrostly. Výnosy z portugalských dluhopisů se prudce zvyšují zejména od demise vlády a jsou už tak vysoké, že v podstatě činí financování státního dluhu dlouhodoběji neudržitelným.

Podle ministerstva financí dnešní aukce jen potvrdila zhoršení situace, které způsobilo březnové odmítnutí dalších úsporných opatření v národním parlamentu, po němž vláda podala demisi. Ministerstvo po aukci prohlásilo, že udělá vše proto, aby zajistilo dostatek finančních prostředků, zároveň ale popřelo, že jedná s EU o zajištění pomoci. "Ze současných úrokových sazeb můžeme vyvodit, že škody způsobené odmítnutím úsporných opatření jsou nenapravitelné," uvedlo ministerstvo.

Šéf portugalské bankovní asociace Antonio de Sousa řekl, že významná finanční pomoc je v současnosti nezbytná. Tamní finanční ústavy již prakticky nemají kapitál, aby mohly nakupovat vládní dluhopisy. "Bankám už nic nezbývá," řekl Sousa.

Ratingová agentura Moody´s dnes snížila rating největším portugalským bankám. Následovala tak agenturu Fitch, která rating snížila v úterý.

,

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Jedovaté vztahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Evoluční biolog prof. Jan Zrzavý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...

Bizarní zážitky z těhotenství: Vůně hlíny, hlava v oblacích a neodolatelná chuť na molitan
Bizarní zážitky z těhotenství: Vůně hlíny, hlava v oblacích a neodolatelná chuť na molitan

Těhotenství přináší hodně zajímavých situací a stavů, které jsou jiné než obvykle. Máte chuť na jídlo, které jste předtím nemohla ani vidět,...