4. srpna 2014 11:51 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Portugalsko zachrání problémovou banku BES. Nasype do ní 5 miliard eur

Euro (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Euro (ilustrační foto). | foto: Shutterstock

LISABON Portugalská centrální banka se rozhodla zachránit jednu z největších bank v zemi. Banco Espírito Santo, která se dostala na okraj kolapsu, dostane injekci ve výši téměř pěti miliard eur. Peníze půjdou úvěrového programu Evropské unie.

Přestože Portugalsko už opustilo záchranný program EU a Mezinárodního měnového fondu, musí i nadále zachraňovat hasit problémy své ekonomiky. Tedy konkrétně kolaps finančního ústavu Banco Espírito Santo (BES) - jedné z největších bank v zemi. 

Centrální bankéři rozhodli, že do problematického podniku nalijí 4,9 miliardy eur, tedy v přepočtu zhruba 135 miliard korun, aby zabránilo jeho krachu. 

Lisabon použije k záchraně převážně peníze z šesti miliard eur, které zemi zbyly z mezinárodního úvěrového programu. Evropská komise dala najevo, že záchrana BES - což je podle aktiv největší veřejně obchodovaná banka v Portugalsku - je v souladu s unijními pravidly.

Guvernér: Peníze se státu vrátí

Guvernér centrální banky Carlos Costa v neděli řekl, že BES bude rozdělena na zdravou část a na takzvanou špatnou banku, ve které budou problematická aktiva. 

O tomto plánu už tamní média spekulovala s tím, že později by měla být "dobrá" banka, přejmenovaná na Novo Banco. A následně prodána soukromým investorům.

ČTĚTE TAKÉ:

Novo Banco čeká rekapitalizace v rozsahu 4,9 miliardy eur ze speciálního fondu na záchranu bank, který vznikl v roce 2012. Portugalský stát přitom fondu půjčí 4,4 miliardy eur. 

Podle centrální banky půjde o přechodnou půjčku, a státní pokladnu tak nebude nic stát. Centrální bankéři očekávají, že peníze se státu vrátí, až bude Novo Banco případně prodána soukromým investorům.

"Plán s sebou nenese žádné riziko pro veřejné finance či daňové poplatníky," sdělil guvernér Costa.

Rodinné problémy

Rodina Espírito Santo banku založila, nyní se ale sama potýká s problémy kvůli účetním nesrovnalostem v jedné ze svých holdingových společností. BES v uplynulém týdnu oznámila, že v prvním pololetí prodělala 3,6 miliardy eur. Uvedla také, že problémy rodiny na ni mají větší vliv, než se původně předpokládalo.

Akcie banky se za poslední týden propadly o 75 procent a obchodování s nimi bylo v pátek pozastaveno. 

V pondělí budou podle zpravodajského serveru BBC vyřazeny z obchodování. Akcionáři podle všeho přijdou o skoro celou svou investici. Všichni střadatelé ale budou zajištěni, stejně jako držitelé dluhu s přednostním právem splacení.

Portugalsko plán na záchranu BES zveřejnilo po horečných víkendových jednáních s činiteli Evropské unie a několik týdnů poté, co země v květnu opustila záchranný program EU a Mezinárodního měnového fondu. O něj Portugalsko požádalo v roce 2011 kvůli dluhové krizi. I po jeho opuštění mu zbývá více než šest miliard eur z peněz, které si v rámci programu dalo stranou na rekapitalizaci bankovního sektoru.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz