Neděle 27. září 2020svátek má Jonáš 12 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Portugalsko zachrání problémovou banku BES. Nasype do ní 5 miliard eur

Euro (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Euro (ilustrační foto). | foto: Shutterstock

LISABON Portugalská centrální banka se rozhodla zachránit jednu z největších bank v zemi. Banco Espírito Santo, která se dostala na okraj kolapsu, dostane injekci ve výši téměř pěti miliard eur. Peníze půjdou úvěrového programu Evropské unie.

Přestože Portugalsko už opustilo záchranný program EU a Mezinárodního měnového fondu, musí i nadále zachraňovat hasit problémy své ekonomiky. Tedy konkrétně kolaps finančního ústavu Banco Espírito Santo (BES) - jedné z největších bank v zemi. 

Centrální bankéři rozhodli, že do problematického podniku nalijí 4,9 miliardy eur, tedy v přepočtu zhruba 135 miliard korun, aby zabránilo jeho krachu. 

Lisabon použije k záchraně převážně peníze z šesti miliard eur, které zemi zbyly z mezinárodního úvěrového programu. Evropská komise dala najevo, že záchrana BES - což je podle aktiv největší veřejně obchodovaná banka v Portugalsku - je v souladu s unijními pravidly.

Guvernér: Peníze se státu vrátí

Guvernér centrální banky Carlos Costa v neděli řekl, že BES bude rozdělena na zdravou část a na takzvanou špatnou banku, ve které budou problematická aktiva. 

O tomto plánu už tamní média spekulovala s tím, že později by měla být "dobrá" banka, přejmenovaná na Novo Banco. A následně prodána soukromým investorům.

ČTĚTE TAKÉ:

Novo Banco čeká rekapitalizace v rozsahu 4,9 miliardy eur ze speciálního fondu na záchranu bank, který vznikl v roce 2012. Portugalský stát přitom fondu půjčí 4,4 miliardy eur. 

Podle centrální banky půjde o přechodnou půjčku, a státní pokladnu tak nebude nic stát. Centrální bankéři očekávají, že peníze se státu vrátí, až bude Novo Banco případně prodána soukromým investorům.

"Plán s sebou nenese žádné riziko pro veřejné finance či daňové poplatníky," sdělil guvernér Costa.

Rodinné problémy

Rodina Espírito Santo banku založila, nyní se ale sama potýká s problémy kvůli účetním nesrovnalostem v jedné ze svých holdingových společností. BES v uplynulém týdnu oznámila, že v prvním pololetí prodělala 3,6 miliardy eur. Uvedla také, že problémy rodiny na ni mají větší vliv, než se původně předpokládalo.

Akcie banky se za poslední týden propadly o 75 procent a obchodování s nimi bylo v pátek pozastaveno. 

V pondělí budou podle zpravodajského serveru BBC vyřazeny z obchodování. Akcionáři podle všeho přijdou o skoro celou svou investici. Všichni střadatelé ale budou zajištěni, stejně jako držitelé dluhu s přednostním právem splacení.

Portugalsko plán na záchranu BES zveřejnilo po horečných víkendových jednáních s činiteli Evropské unie a několik týdnů poté, co země v květnu opustila záchranný program EU a Mezinárodního měnového fondu. O něj Portugalsko požádalo v roce 2011 kvůli dluhové krizi. I po jeho opuštění mu zbývá více než šest miliard eur z peněz, které si v rámci programu dalo stranou na rekapitalizaci bankovního sektoru.

,

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Maminky, nenechte si ujít testování dětské kosmetiky sebamed Baby!
Maminky, nenechte si ujít testování dětské kosmetiky sebamed Baby!

Pokožka vašeho miminka si zaslouží jen tu nejlepší péči. Vyzkoušejte s námi řadu sebamed Baby, která byla vyvinuta speciálně pro potřeby citlivé...