5. května 2010 15:57 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Portugalsku hrozí zhoršení ratingu, propad eura strmě zrychluje

Portugalská vlajka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Portugalská vlajka | foto: Shutterstock

NEW YORK Kurz jednotné evropské měny euro se dnes na devizových trzích dál snižuje a dostal se na 13měsíční minimum pod 1,29 USD. K hlavnímu důvodu, což jsou dluhové problémy Řecka, se přidalo i varování Portugalsku od mezinárodní ratingové agentury Moody's Investors Service. Ta upozornila, že by mohla rating Portugalska srazit kvůli dluhům hned o dva stupně.

Kolem 15:00 se euro k dolaru prodávalo v kurzu 1,2883 USD a proti úterý oslabilo už o celé procento. Tak nízko bylo naposledy loni v dubnu. O den dříve se ještě drželo nad psychologicky důležitou hranicí 1,30 USD, ale už v noci Asii oslabovalo.

Konkurenční ratingová agentura Standard & Poor's už Portugalsku ratingovou znánky snížila minulý týden. Hlavní rating srazila také o dva stupně, takže Portugalsko teď hodnotí známkou A-minus. To je čtyři stupně nad spekulativním pásmem. Náklady na obsluhu dluhu od té doby Portugalsku výrazně vzrostly.

Dnešní varování agentury Moody's jen podtrhuje, že víkendová dohoda o podmínkách uvolnění pomoci Řecku žádné zklidnění nepřinesla. Přestože má Řecko na příští tři roky slíbeno 110 miliard eur (asi 2,8 bilionu Kč), na finančních trzích se objevují spekulace, že ani taková částka problémy Řecka nemusí vyřešit.

ČTK