1. prosince 2010 9:44 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Portugalsku nejspíš klesne rating kvůli přístupu k soukromým investorům

Portugalská vlajka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Portugalská vlajka | foto: Shutterstock

NEW YORK Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor´s (S&P) varovala před snížením úvěrové známky Portugalska, další země ohrožené v eurozóně dluhovou krizí.

S&P v noci na dnešek upozornila, že degradace ratingu může být důsledkem buď dalšího zhoršení růstových vyhlídek země, nebo ohrožení pozice soukromých investorů v rámci případné finanční pomoci Evropské unie.

Rozhodnutí, zda se sníží nynější hlavní portugalská známka A-, agentura čeká během příštích tří měsíců. Předpokládá však, že rating i pak zůstane v investiční kategorii.

Portugalsko má slabou ekonomiku

Lisabon je nyní pod intenzivním tlakem investorů, kteří už víceméně předpokládají, že po Řecku a Irsku bude Portugalsko další zemí, která bude nucena přijmout od Evropské unie finanční pomoc.

Portugalsko sice minulý týden schválilo úsporný rozpočet, má však slabou ekonomiku a kvůli tomu není schopno plnit stanovené cíle ve snižování vysokého deficitu.

Standard and Poor´s logo

Portugalská vláda zatím moc neudělala v prorůstových reformách, které by kompenzovaly negativní dopad rozpočtových úspor na ekonomiku, konstatovala S&P. Hrubý domácí produkt země tak podle odhadu agentury příští rok zřejmě dál klesne o nejméně dvě procenta.

Rating klesne, pokud soukromí věřitelé budou znevýhodněni

Agentura je zvláště znepokojena dopady změn, které EU navrhuje pro přístup k soukromým investorům v situaci platební neschopnosti států.

Nová pravidla pro investory mají sice platit až od roku 2013, pokud by v rámci případné finanční pomoci Portugalsku měly dostat závazky země vůči veřejným věřitelům přednost před závazky vůči soukromým věřitelům, pak by to byl důvod ke zhoršení ratingu, uvedla agentura.

Lidovky.cz, ČTK