4. února 2014 9:46 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Porušuje Alza zákon? Na Slovensku nepoužívá registrační pokladny

Maskot eshopu Alza.cz – mimozemšťan. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Maskot eshopu Alza.cz – mimozemšťan. | foto: Alza.czReprofoto

BRATISLAVA Největší český prodejce elektroniky Alza.cz na Slovensku pravděpodobně porušuje zákony, protože zákazníkům při osobním odběru zboží nevydává účtenky z registrační pokladny. Firma se hájí tím, že prodej prostřednictvím portálu Alza.sk provozuje sama Alza.cz formou zásilkového prodeje na Slovensko.

Mluvčí slovenské finanční správy Patrícia Macíková uvedla, že podnikatelé musejí používat elektronickou registrační pokladnu, pokud za zakoupené zboží nebo služby klient zároveň platí v hotovosti nebo platební kartou. O případu informoval slovenský list SME.

Zákon sice obsahuje několik výjimek, žádná z nich se podle listu ovšem nevztahuje na osobní odběr zboží na pobočce internetového obchodu.

ČTĚTE TAKÉ:

Jiné pobočky českých internetových obchodů, jako například Mall.sk nebo Hej.sk, elektronické registrační pokladny používají, pokud si zákazník přijde zakoupené zboží vyzvednout na prodejní místo.

PR manažerka Alzy Šárka Jakoubková uvedla, že Alza.sk poskytuje logistické a inkasní služby pro mateřskou společnost. Dodala, vybranou daň z přidané hodnoty z prodeje zboží na slovenském území firma platí na Slovensku.

Alza na Slovensku vydává zákazníkům potvrzení o nákupu zboží, které slouží také pro případ reklamace a které je zároveň účetním dokladem. Takový doklad ale nesplňuje náležitosti účtenek z registračních pokladen a nelze ho použít ani v účtenkové loterii, kterou slovenská vláda zahájila loni s cílem omezit daňové podvody.

Lidovky.cz, ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
INŽENÝR KVALITY S AJ

Advantage Consulting, s.r.o.
Ústecký kraj
nabízený plat: 33 000 - 45 000 Kč