13. července 2009 8:34 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Poslanci chtějí, aby BIS prověřila nové majitele skláren Sklo Bohemia

Sklo Bohemia ve Světlé nad Sázavou | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sklo Bohemia ve Světlé nad Sázavou | foto: ČTK

PRAHA Poslanci mají podezření, že nový majitel skláren Sklo Bohemia je majetkově propojen s jejich bývalými vlastníky. Navíc pochybují o korektnosti celého procesu prodeje. Proto vyzvali vládu, aby rozhodla, zda nechá celý případ prošetřit. Ta by se měla prodejem skláren zabývat na dnešním zasedání.

"Inicioval jsem usnesení Poslanecké sněmovny, kterým vyzýváme vládu, aby uložila Bezpečnostní informační službě (BIS) podat informaci o všech aktérech výběrového řízení, zejména o tom, zda a do jaké míry jsou napojeni na původní vlastníky, tedy na lidi, kteří mohou za pád skláren (Sklo Bohemia)," řekl Cyril Svoboda, předseda KDU-ČSL.

Sklárny Sklo Bohemia, ve kterých pracovala více než šestina obyvatel Světlé nad Sázavou, patří do skupiny Bohemia Crystalex Trading (BCT). Ta se loni v září dostala do insolvenčního řízení.

1200 lidí bez práce
O pár dní později kvůli nedostatku provozního kapitálu vyhasly pece i v samotných sklárnách Sklo Bohemia. O práci tam tak přišlo zhruba 1200 lidí a nezaměstnanost na Světelsku stoupla více než třikrát – na 18,6 procenta.

Ve výběrovém řízení na prodej majetku Skla Bohemia, které bylo ukončeno 16. června, zvítězila firma Vivaria, v jejímž čele stojí Lubor Červa. Ten měl za sklárny zaplatit 160 milionů korun. Celkový dluh skláren však podle vystoupení Miroslavy Němcové (ODS) v Poslanecké sněmovně činí zhruba 500 milionů. Holding BCT pak dluží téměř tři miliardy. "Jestliže dlužíte tři miliardy a potom si za 150 (milionů) koupíte majetek zpátky takto oddlužený, tak samozřejmě, že to je velmi zajímavé," řekla Němcová poslancům.

Další podrobnosti si přečtete v pondělním vydání deníku

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.