Pondělí 20. ledna 2020svátek má Ilona Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Poslanci chtějí, aby BIS prověřila nové majitele skláren Sklo Bohemia

Sklo Bohemia ve Světlé nad Sázavou | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sklo Bohemia ve Světlé nad Sázavou | foto: ČTK

PRAHA Poslanci mají podezření, že nový majitel skláren Sklo Bohemia je majetkově propojen s jejich bývalými vlastníky. Navíc pochybují o korektnosti celého procesu prodeje. Proto vyzvali vládu, aby rozhodla, zda nechá celý případ prošetřit. Ta by se měla prodejem skláren zabývat na dnešním zasedání.

"Inicioval jsem usnesení Poslanecké sněmovny, kterým vyzýváme vládu, aby uložila Bezpečnostní informační službě (BIS) podat informaci o všech aktérech výběrového řízení, zejména o tom, zda a do jaké míry jsou napojeni na původní vlastníky, tedy na lidi, kteří mohou za pád skláren (Sklo Bohemia)," řekl Cyril Svoboda, předseda KDU-ČSL.

Sklárny Sklo Bohemia, ve kterých pracovala více než šestina obyvatel Světlé nad Sázavou, patří do skupiny Bohemia Crystalex Trading (BCT). Ta se loni v září dostala do insolvenčního řízení.

1200 lidí bez práce
O pár dní později kvůli nedostatku provozního kapitálu vyhasly pece i v samotných sklárnách Sklo Bohemia. O práci tam tak přišlo zhruba 1200 lidí a nezaměstnanost na Světelsku stoupla více než třikrát – na 18,6 procenta.

Ve výběrovém řízení na prodej majetku Skla Bohemia, které bylo ukončeno 16. června, zvítězila firma Vivaria, v jejímž čele stojí Lubor Červa. Ten měl za sklárny zaplatit 160 milionů korun. Celkový dluh skláren však podle vystoupení Miroslavy Němcové (ODS) v Poslanecké sněmovně činí zhruba 500 milionů. Holding BCT pak dluží téměř tři miliardy. "Jestliže dlužíte tři miliardy a potom si za 150 (milionů) koupíte majetek zpátky takto oddlužený, tak samozřejmě, že to je velmi zajímavé," řekla Němcová poslancům.

Další podrobnosti si přečtete v pondělním vydání deníku

Premium

Nejhorší jsou opilí pasažéři. Letět v Maxu bych se bála, říká blogující letuška

Letuška Magdaléna Škardová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Být letuškou či stewardem je snem mnoha dětí. Přesně takový dětský sen si splnila Magdaléna Škardová z Brna. Poté, co...

Premium

Opustil ji manžel, mentorka i její hlas. Bojovnice Radůza však tvoří dál

Radůza při koncertu v pražském divadle Dobeška (22. ledna 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Významná česká písničkářka Radka Vranková se může pyšnit i jinými úspěchy. Je výbornou spisovatelkou a rovněž matkou....

Premium

Koho čeká láska a koho rozchod. Jaký bude rok 2020 ve vztazích?

S muži je to někdy náročné, ale díky nim je ten život o něco zajímavější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Člověk je společenský tvor a je v životě spokojený podle toho, jak se mu daří ve vztazích s druhými lidmi. Potřebuje...