Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Poslanci vytáhli proti operátorům: mají kartel a drží ceny vysoko

Slovensko

  17:55
PRAHA - Podle kontrolního výboru sněmovny se má údajnou dohodou operátorů zabývat antimonopolní úřad. Důkazem jsou prý shodné a vysoké ceny neomezených tarifů.
Telefonování. (Ilustrační foto.)

Telefonování. (Ilustrační foto.) foto: Shutterstock

Zákonodárcům se nelíbí ceny mobilního volání a internetu a existuje podle nich vážné podezření, že jsou na nich čeští operátoři dohodnutí.

Kontrolní výbor sněmovny proto ve středu přijal usnesení, díky němuž se situací začne zabývat antimonopolní úřad. Poslanci se proto chtějí při příležitosti nové schůze sněmovny obrátit i na premiéra a ministra průmyslu.

Poslancům především vadí, že jak O2, tak i T-Mobile a Vodafone nabízejí neomezený tarif s dvouletou smlouvou za zcela shodných podmínek a za shodnou cenu 749 korun.

PSALI JSME:

„Došli jsme k podezření, zda nedošlo k dohodě mezi operátory. Všechny indicie směřují k tomu, že trh je narušený,“ říká poslanec ČSSD Štěpán Stupčuk, který je ve věci zpravodajem výboru.

Operátoři se proti vážnému nařčení z protizákonné dohody brání. Usnesení výboru ale nechtějí přímo komentovat, stejně jako důvody shodných cen.

O2 nepřímo naznačuje, že jejich první neomezené tarify ostatní prostě zkopírovali. „Snažili se naši výhodu co nejdříve dohnat. Nemůžeme komentovat, jak k tomu přistoupili, když v panice hledali způsob, jak nepřijít o zákazníky,“ uvádí mluvčí Martin Žabka.

Stejné ceny nejsou zakázané

Poslanci ale poukazují i například na to, že podobné ceny jsou i u všech nejlevnějších tarifů a v přepočtu u nich vychází minuta volání shodně na 3,50 a SMS 1,50 koruny. Kontrolní výbor sněmovny proto vyzval ČTÚ, aby se obrátilo na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Podle mluvčího Martina Drtiny to telekomunikační regulátor udělá.

Předseda antimonopolního úřadu Petr Rafaj však upozorňuje, že obdobné podněty dostávají sice velmi často, zatím se ale nikdy neobjevily žádné důkazy kartelu a nepodařilo se ho tak prokázat. „Současné mobilní tarify vykazují vysokou míru cenové podobnosti. Ale podobnost či shodnost cen sama o sobě není přesvědčivým důkazem o existenci zakázané dohody,“ uvádí Rafaj.

Vysvětluje, že na podobných trzích se ceny na úrovni konkurence, často vyskytují.

„Na takovém oligopolním trhu často dochází k takzvanému cenovému následování. Tato praktika ale není bez jakékoliv předchozí dohody, či jednání ve shodě, z hlediska zákona zakázaná. V mobilní oblasti tak není neobvyklé, že konkurenční boj může probíhat spíše pomocí necenových nástrojů jako je kvalita služeb, reklama, věrnostní programy a další,“ vysvětluje Rafaj.

I podle srovnání telekomunikačního úřadu dle mezinárodní metodiky nejsou shodné ceny zcela neobvyklé. Například na jinak konkurenčním a vyspělém trhu ve Finsku stojí neomezený tarif u všech tří operátorů shodně 25 euro, tedy v přepočtu necelých 700 korun.

Ceny v průměru Střední Evropy

Česko už navíc dnes není nejdražší ani ve srovnání s nejbližsími sousedy. Ve střední Evropě je přesně uprostřed - levnější je například Rakousko, nebo Polsko, naopak dražší tarify mají především Slováci a Němci.

Srovnání flatů.

Úřady se tak dnes zaměřují hlavně na ceny internetu. Strážci soutěže vyšetřují O2 kvůli dominantnímu postavení v pevných linkách a zabývají se také jeho dohodou s T-Mobilem o sdílení mobilních sítí, na kterou si stěžuje třetí Vodafone.

ČTÚ se pak snaží především o rovné podmínky pro konkurenty, kteří mohou tlačit na cenu i velkou trojku vlastníků sítí. Hrozba jeho regulace před dvěma lety otevřela dveře na český trh virtuálním operátorům. Ti dnes řeší především možnost nabízet rychlý internet LTE, který si O2, T-Mobile i Vodafone do velké míry hájí jen pro sebe a přeprodejce svých služeb.

Může se proto obnovit právě regulace z roku 2012, tentokrát pro volání, SMS i mobilní data. „Chceme, aby trh fungoval a byl konkurenční. Pokud se tak nestane, nezbývá nám než regulovat,“ řekl v pondělním rozhovoru pro LN předseda ČTÚ Jaromír Novák.

I když si poslanci nemyslí, že úřad zatím dělá dost, mohou se stát jeho významným spojencem. „Obecně je postoj pana předsedy sympatický, uvidíme ale konkrétní kroky,“ říká poslanecký zpravodaj Stupčuk s tím, že ale nechce komunikovat přes média.

Čtyři nebo tři operátoři?

Právě větší konkurence je společná pro země s nižšími cenami a to v podobě čtyř velkých, síťových operátorů. Na chybějícího čtvrtého hráče upozorňuje i poslanec Stupčuk. Chtěl by proto, aby ČTÚ opět zvýhodnil nového zájemce v chystané aukci frekvencí. Minule se tento krok nezdařil, skupina PPF miliardáře Petra Kellnera namísto budování vlastního operátora raději koupila O2 a nikdo další nakonec výhodu nevyužil.

Nyní se navíc prodávají zbylé, méně výhodné frekvence v pásmu 1800 MHz, které neumožňují pokrýt celou zemi. V předloňské aukci je nikdo nechtěl i přesto, že s nimi bylo spojeno právo využívat již stojící sítě trojice konkurentů. Ani poslanci nemají informace, že by se dnes někdo takový našel. “Takovou indikaci nemám,” konstatuje Stupčuk.

Navíc v EU operátoři tlačí naopak na snižování počtu ze čtyř na tři a to i v sousedních zemích, které vycházejí z cenového srovnání lépe. Došlo k tomu v Rakousku i v Německu a často se mluví i o Polsku. Fúze přitom prošly i přes Brusel a nový předseda komise Jean-Claude Juncker deklaroval vstřícnost k telekomunikačním firmám. Ani na sousedním Slovensku pak čtvrtý operátor právě s frekvencemi 1800 MHz zatím revoluci nezpůsobil.

ČTÚ podle mluvčího Drtiny se zvýhodněním pro případného čtvrtého hráče nepočítá. Problém by mohl nastat i právě u Evropské komise, která musí podmínky prodeje schválit a operátoři již dříve hrozili žalobami kvůli údajné diskriminaci.

Zbylé frekvence by chtěli koupit a využít pro další pokrývání rychlým mobilním internetem LTE hlavně ve městech. “Taková zásadní změna aukce by znamenala, že by se její příprava musela vrátit na úplný počátek,” tvrdí Žabka z O2.

Poslanci se přesto nevzdávají. „Budeme to rozhodně dále sledovat,“ dodává předseda kontrolního výboru sněmovny Vladimír Koníček.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!