Pondělí 24. února 2020svátek má Matěj 6 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Poslední šance: města zvýší činži až o tisíce

Bydlení (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bydlení (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Žijete v obecním bytě v některém z krajských měst? Pokud ano, připravte si stokoruny až tisíce měsíčně navíc. Radní mají příští rok poslední šanci zvednout v tisících bytů po celé zemi regulované nájemné bez dohody s nájemníkem.

A většina z nich toho podle zjištění LN hodlá rázně využít. Dokonce už v lednu, ačkoli na změnu mají města čas do konce roku.

Pro srovnání: průměrná rodina v plzeňském třípokojovém bytě zaplatí už od Nového roku místo 5100 korun téměř o tisícovku měsíčně více. Lidé se tak v příštím roce kromě vyšších cen potravin, tepla nebo elektřiny musí připravit na další výdaje.

Ve většině měst a obcí České republiky už regulace nájmů skončila koncem roku 2010. Krajská města – kromě Ostravy a Ústí nad Labem – to ale čeká až na závěr příštího roku. Pak už mohou zvedat činže jen se souhlasem nájemníků. „Celkem se to týká 260 tisíc bytů, z toho 140 tisíc je obecních či státních a zbytek vlastní soukromé subjekty v majetku obcí,“ upřesňuje mluvčí ministerstva pro místní rozvoj Jana Jabůrková.

Nájemné se může i zdvojnásobit

Jak vyplývá z průzkumu LN, většina měst nebo městských částí zvyšuje nájmy plošně, bez ohledu na stav bytu nebo ekonomickou situaci nájemníků.

Těm sociálně slabším pak některé obce výjimečně nabízejí možnost vyměnit si byt za menší, a tudíž levnější. „Plánujeme také sociální nájemné, které bude snížené tak, aby příjemce neztratil státní sociální podpory,“ vypočítává další možnosti úlev starosta Prahy 2 Jiří Paluska.

Regulovanné nájemné v obecních bytech - INFOGRAFIKY

GRAFIKA: Regulované nájemné v obecních bytech
GRAFIKA: Regulované nájemné v obecních bytech mimo Prahu

Zatímco soukromí vlastníci využívají možnosti jednostranně zvýšit nájem na maximální možnou míru, kterou jim zákon umožňuje, obce a města své nájemníky dosud víceméně šetřily. Od ledna příštího roku však chce většina krajských měst tento rozdíl rychle dohnat.

Podle zákona může být regulované nájemné každý rok zvyšováno jen o určité procento na stropní částku. Pokud však obce v předchozích letech nezdražovaly, může nájemné najednou vyskočit třeba i na dvojnásobek. To je příklad třeba Karlových Varů, kde se nájemné nezvyšovalo od roku 2007. Proto si to tamní radnice klidně dovolí.

Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!