Pondělí 19. dubna 2021svátek má Rostislav 10 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Poslední šance: města zvýší činži až o tisíce

Bydlení (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bydlení (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Žijete v obecním bytě v některém z krajských měst? Pokud ano, připravte si stokoruny až tisíce měsíčně navíc. Radní mají příští rok poslední šanci zvednout v tisících bytů po celé zemi regulované nájemné bez dohody s nájemníkem.

A většina z nich toho podle zjištění LN hodlá rázně využít. Dokonce už v lednu, ačkoli na změnu mají města čas do konce roku.

Pro srovnání: průměrná rodina v plzeňském třípokojovém bytě zaplatí už od Nového roku místo 5100 korun téměř o tisícovku měsíčně více. Lidé se tak v příštím roce kromě vyšších cen potravin, tepla nebo elektřiny musí připravit na další výdaje.

Ve většině měst a obcí České republiky už regulace nájmů skončila koncem roku 2010. Krajská města – kromě Ostravy a Ústí nad Labem – to ale čeká až na závěr příštího roku. Pak už mohou zvedat činže jen se souhlasem nájemníků. „Celkem se to týká 260 tisíc bytů, z toho 140 tisíc je obecních či státních a zbytek vlastní soukromé subjekty v majetku obcí,“ upřesňuje mluvčí ministerstva pro místní rozvoj Jana Jabůrková.

Nájemné se může i zdvojnásobit

Jak vyplývá z průzkumu LN, většina měst nebo městských částí zvyšuje nájmy plošně, bez ohledu na stav bytu nebo ekonomickou situaci nájemníků.

Těm sociálně slabším pak některé obce výjimečně nabízejí možnost vyměnit si byt za menší, a tudíž levnější. „Plánujeme také sociální nájemné, které bude snížené tak, aby příjemce neztratil státní sociální podpory,“ vypočítává další možnosti úlev starosta Prahy 2 Jiří Paluska.

Regulovanné nájemné v obecních bytech - INFOGRAFIKY

GRAFIKA: Regulované nájemné v obecních bytech
GRAFIKA: Regulované nájemné v obecních bytech mimo Prahu

Zatímco soukromí vlastníci využívají možnosti jednostranně zvýšit nájem na maximální možnou míru, kterou jim zákon umožňuje, obce a města své nájemníky dosud víceméně šetřily. Od ledna příštího roku však chce většina krajských měst tento rozdíl rychle dohnat.

Podle zákona může být regulované nájemné každý rok zvyšováno jen o určité procento na stropní částku. Pokud však obce v předchozích letech nezdražovaly, může nájemné najednou vyskočit třeba i na dvojnásobek. To je příklad třeba Karlových Varů, kde se nájemné nezvyšovalo od roku 2007. Proto si to tamní radnice klidně dovolí.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Jedovaté vztahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Evoluční biolog prof. Jan Zrzavý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...

ZE ŽIVOTA: Gábina propojila dospělácký svět s tím dětským. Přečtěte si její příběh
ZE ŽIVOTA: Gábina propojila dospělácký svět s tím dětským. Přečtěte si její příběh

Gábina Hrdina (37 let) je hrdou matkou dvou dětí – Zoe (9 let) a Vincenta (7 let). Mezi její koníčky patří hudba, tanec, zpěv a pozitivní lidé....