19. prosince 2014 6:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Poslední šance poslat dárek. Pošta garantuje doručení do pátku

Pošta. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pošta. Ilustrační foto. | foto: Lidové noviny

PRAHA Pátek je posledním dnem, kdy Česká pošta garantuje, že poslaný balík dojde do Štědrého dne. Největší e-shopy po tomto datu doporučují odebírat zboží pouze v kamenných pobočkách.

„Pokud si něco koupíte a budete to chtít poslat balíkem, garantuje Česká pošta, že když to pošlete v pátek, tak to do Štědrého dne přijde,“ tvrdí Matyáš Vitík, mluvčí České pošty. Jestli balíček dojde do Vánoc, ale záleží i na samotných e-shopech. „Otázka je, když půjde o objednávku přes e-shop, dokdy stihne obchod zásilku vypravit,“ varuje Vitík. Některé internetové obchody proto zveřejnily na svých stránkách návod, jaký způsob převzetí zboží zvolit, aby zásilka nezůstala přes svátky na pobočce.

ČTĚTE TAKÉ:

„Při doručení dopravcem je na Mallu termín 19. 12., abychom mohli garantovat doručení do Vánoc. Po tomto termínu ale mohou zákazníci využít osobní odběry. Prodejny budou otevřené ještě 23. 12. a objednávat bude možné až do 22. 12.,“ řekla serveru Lidovky.cz Michala Gregorová, mluvčí internetového obchodu Mall.cz.

Podobně je na tom třeba i e-shop zaměřující se především na elektroniku Alza.cz. „Záleží na vybraném způsobu doručení. V případě doručení na některou z našich prodejen je možné učinit objednávku ještě v pondělí, 22. 12. do 20 hodin. U prodejen v Praze je to dokonce ještě 23. 12. do 6 hodin ráno. Pokud si zákazník nechá poslat zboží na adresu, je nutné objednávat nejpozději do pátku 19. 12. do 18 hodin,“ líčí PR manažerka Alzy Šárka Jakoubková.

Pomáhají brigádníci

I když mají některé pobočky nějaký čas otevřeno i 24. prosince, nárůst zásilek může doručení balíku zpozdit. „Jelikož máme o několik desítek procent nárůst počtu zásilek, tak nemůžeme garantovat, že balíky poslané v pondělí dojdou,“ míní Vitík.

Zdržení po pátku může nastat, i když pošta najala na svátky posily. „Posílili jsme řady pracovníků do předvánočního provozu o zhruba 2000 brigádníků a najali několik externích dopravců, abychom ten nápor zvládli,“ popisuje opatření Vitík.

Brigádníky na výpomoc přijaly i e-shopy. „V Alze jsme posílili téměř o tři stovky sezónních pracovníků a prodloužili jsme otevírací dobu našich prodejen,“ dodává Jakoubková.

jzlJakub Zelenka

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.