25. května 2015 12:12, aktualizováno  12:24 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Pošta bude mít nárok na kompenzaci. Pobočky se rušit nebudou

Česká pošta – ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Česká pošta – ilustrační foto. | foto: MAFRA - František Vlček

PRAHA Vláda v pondělí po několikatýdenních sporech ministra financí Andreje Babiše (ANO) a ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) schválila novelu poštovního zákona, která zavádí poště kompenzaci od státu. Pošta bude mít nárok na dotaci za letošek až do výše 700 milionů korun ročně, řekl ministr vnitra Chovanec.

V dalších letech maximální částka postupně klesne až na 500 milionů korun ročně.

„Jsem rád, že se vládě podařilo po dlouhých letech přijmout systémové opatření, které dlouhodobě stabilizuje hospodaření a fungování České pošty,“ napsal premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Podle něho se díky tomu zabrání plošnému rušení poboček pošty a riziku propouštění jejích zaměstnanců.

Podle Babiše je přijatý návrh kompromis. Pošta podle něj na začátku jednání požadovala limit 950 milionů korun a navíc úhradu ještě v letošním roce. „Já pevně doufám, že se Česká pošta bude snažit ještě lépe hospodařit. Pro mě je důležité, že jsem uhájil rozpočet na letošní rok,“ uvedl. Dotaci za letošek bude pošta nárokovat až v příštím roce. Větší transparentnost hospodaření pošty podle Babiše přinese i registr smluv spouštěný od příštího roku.

Chovanec je přesvědčen, že dnešní dohoda je maximem možného. „Česká pošta může plánovat svůj rozvoj, své investice, na druhé straně ví, že to není o tom, že bude stát s čepicí, že to je o tom, že se také musí modernizovat, zlepšovat své služby,“ poznamenal.¨

Generální ředitel České pošty Martin Elkán je rád, že se podařilo nalézt shodu. Česká pošta je díky tomu stabilizovaná a nebude muset rušit pobočky, míní. Pošta se podle něj bude modernizovat a hledat další prostor na trhu.

Náklady pošty na zajišťování základních služeb na celém území republiky má podle stávající právní úpravy hradit kompenzační fond, do kterého by měli přispívat všichni hráči podle svého podílu na trhu. Do fondu nechtějí ale přispívat ani pošta, ani její konkurence. Proto přišlo ministerstvo vnitra s návrhem novely, podle které by příspěvek kompenzačního fondu nahradila úhrada ze státního rozpočtu.

Česká pošta loni hospodařila se ziskem před zdaněním 241 milionů korun, což je meziroční pokles o pětinu. Letos očekává profit 50 milionů, ale jen v případě kompenzace za univerzální službu. Podnik provozuje 3200 poboček, z toho je přes 1000 ztrátových. Během deseti let chce pošta převést dvě třetiny poboček na partnery.

 

Lidovky.cz, ČTK

Rodičák se zvýší, návrh konečně míří do Sněmovny
Rodičák se zvýší, návrh konečně míří do Sněmovny

Vláda dnes potvrdila, že od 1. ledna 2020 zvýší rodičovský příspěvek z 220 tisíc na 300 tisíc. Na vyšší sociální dávku se mohou těšit novopečení rodiče i ti, kdo příspěvek v současnosti pobírají.