8. dubna 2011 17:47 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Pošta chce propustit téměř dva tisíce lidí

Prototyp pobočky, která se po pilotním provozu stane modelem pro změnu podoby celé poštovní sítě České pošty, byl otevřen 16. června v obchodním centru Eden v Praze. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prototyp pobočky, která se po pilotním provozu stane modelem pro změnu podoby celé poštovní sítě České pošty, byl otevřen 16. června v obchodním centru Eden v Praze. | foto: ČTK

PRAHA Česká pošta chce letos propustit přes 1800 pracovníků, hlavně doručovatele a pracovníky přepážek. Celkem zaměstnává 35 000 lidí. Propouštění firma oznámila na úřadu práce. Odbory se strukturou propouštěných zaměstnanců nesouhlasí.

"V prosinci, v době podpisu nové kolektivní smlouvy, byl všem odborovým organizacím předložen personální plán na rok 2011, který počítal s optimalizací zaměstnanců průřezově ve všech profesích a odbory to vzaly na vědomí," uvedl mluvčí pošty Ivo Mravinac.

Akciová společnost

Pošta by se podle záměru ministerstva vnitra měla přeměnit ze státního podniku na akciovou společnost. Před liberalizací trhu v roce 2013 ji čeká transformace.

Její součástí měla být i změna formy obsluhy v části pobočkové sítě. Firma má kolem 3350 poboček.

Podle předsedy Nezávislého odborového sdružení pracovníků České pošty Petra Pohla ale předložený záměr počítá s propuštěním pouze tří zaměstnanců ve správním aparátu a z vedení se propouštět nebude nikdo.

Mezi navrhovanými propouštěnými je 749 doručovatelů, 886 výběrčích schránek nebo pracovníků přepážky a 80 pracovníků přepravy.

Plán na snížení hodnoty firmy

"Jak velký negativní dopad do zajišťovaných služeb Českou poštou to bude mít, lze jen spekulovat. Domníváme se, že záměrem je zhoršit poskytované služby, aby se co nejvíce snížila hodnota podniku k jeho "nutné" privatizaci," řekl Pohl.

Prototyp pobočky, která se po pilotním provozu stane modelem pro změnu podoby celé poštovní sítě České pošty, byl otevřen 16. června v obchodním centru Eden v Praze.

Pošta dala záměr odborům na vědomí tento týden. Jednat s nimi chce na konci příštího týdne. K propouštění chce přistoupit ve druhé polovině roku.

Snižování počtu pracovníků zdůvodnila zefektivněním provozu a zvýšením produktivity práce. Všichni zaměstnanci dostanou odstupné minimálně tři měsíční platy.

Lidovky.cz, ČTK

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.