16. června 2009 14:01 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Pošta nastavuje přívětivější tvář: nové uniformy, přepážky bez skel

Prototyp pobočky, která se po pilotním provozu stane modelem pro změnu podoby celé poštovní sítě České pošty, byl otevřen 16. června v obchodním centru Eden v Praze. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prototyp pobočky, která se po pilotním provozu stane modelem pro změnu podoby celé poštovní sítě České pošty, byl otevřen 16. června v obchodním centru Eden v Praze. | foto: ČTK

PRAHA Česká pošta letos hodlá výrazně zvýšit celkové investice na dvě miliardy korun z loňských 663 milionů Kč. Dnes otevřená nová pobočka v nákupním centru Eden má ukázat směr, kterým se bude pošta ubírat v dalších letech. Má nový vzhled, přepážky nemají skla a jsou vybaveny moderní výpočetní technikou. Personál má nově navržené uniformy.

Podle generálního ředitele Petra Sedláčka firma v minulých letech investovala výrazně méně, než potřebovala. Krátila investice do softwaru, počítačového vybavení, elektronických služeb, obnovy vozového parku, poboček i výchovy a vzdělávání lidí.

Prototyp pobočky, která se po pilotním provozu stane modelem pro změnu podoby celé poštovní sítě České pošty, byl otevřen 16. června v obchodním centru Eden v Praze."Pošta chce investovat do moderních technologií. Tyto investice musí sloužit zkvalitnění služeb a obsluhy našich zákazníků. Zároveň chceme zvýšit informovanost a zkvalitnit prostředí pro zákazníky i pro zaměstnance pošty," uvedl Sedláček.

Nově a lépe
Nová pobočka v nákupním centru Eden má ukázat směr, kterým se bude pošta ubírat v dalších letech. Má nový vzhled, přepážky nemají skla a jsou vybaveny moderní výpočetní technikou. Personál má nově navržené uniformy.

Prototyp pobočky, která se po pilotním provozu stane modelem pro změnu podoby celé poštovní sítě České pošty, byl otevřen 16. června v obchodním centru Eden v Praze.Po vyhodnocení pilotního provozu, který bude trvat asi dva měsíce, a možných dílčích úpravách chce podnik nový vzhled použít i na dalších poštách.

"Ročně bychom chtěli dát nový vzhled několika desítkám poboček. Letos by to mohlo být kolem deseti," uvedl Sedláček s tím, že v rámci pilotního provozu pošta otevře podobnou pobočku v Liberci.

Prototyp pobočky, která se po pilotním provozu stane modelem pro změnu podoby celé poštovní sítě České pošty, byl otevřen 16. června v obchodním centru Eden v Praze.Modernizaci poboček firma podle něj financuje ze svého běžného rozpočtu. Dodal, že například nábytek použitý na nové poště byl levnější, než u dříve modernizovaných poboček, naopak vyšší byly náklady na výpočetní techniku.

Vedle modernizace poboček chce pošta poskytování poštovních služeb například v místech, kde byly pošty dosud ztrátové, nabídnout jiným subjektům prostřednictvím franšízy. Partnery by se měly stát především obecní úřady.

Prototyp pobočky, která se po pilotním provozu stane modelem pro změnu podoby celé poštovní sítě České pošty, byl otevřen 16. června v obchodním centru Eden v Praze.Pošta v současnosti provozuje 3364 poboček. Do začátku minulého roku byl podnik rozdělený do sedmi odštěpných závodů, což se projevilo i na nejednotné podobě poboček. Do obnovy poboček a budování nových prostor pošta loni investovala kolem 150 milionů korun, na obnovu stejnokrojů pak kolem 72 milionů.

Pošta letos čeká výnosy kolem 20 miliard korun a zisk do 100 milionů korun. Proti minulým letům je plánovaný zisk výrazně nižší, což souvisí s nárůstem investic. Státní podnik Česká pošta by se měl v září přeměnit na akciovou společnost.

Do roku 2013 začne působit na plně liberalizovaném poštovním trhu. V současnosti má monopol na doručování psaní do 50 gramů.

ČTK