Pátek 30. října 2020svátek má Tadeáš 6 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Přes 1500 poboček pošty mění kvůli pandemii otevírací dobu. Lidé kritizují polední pauzu

Poštovní úřednice drží leták s informacemi o koronaviru. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Poštovní úřednice drží leták s informacemi o koronaviru. | foto:  Petr Topič, MAFRA

Praha Česká pošta upravuje návštěvní dobu. Změny ve dvou vlnách, od 1. září a 1. října, se dotknou dohromady 1518 poboček. Zhruba u třetiny z nich, ve městech do 20 tisíc lidí, bude otevírací doba sjednocená. Pro zákazníky by tento model měl být přehlednější. Podle reakcí na sociálních sítích jim však změny spíše nevyhovují, protože zasahují do pracovní doby.

Pošta tomu podle iDnes.cz interně říká „šoupací model“ nebo posuvná otevírací doba. Dva dny v týdnu pobočky otevřou od 10 do 18 hodin a zbylé tři dny zahájí provoz pro zákazníky od 8 do 16 hodin.  Dosud měly pobočky po celém Česku různé otevírací doby podle většinových potřeb měst či vesnic.

Česká pošta na svých webových stránkách změny odůvodňuje probíhající pandemií. „Mezi hlavní důvody, které podnik vedly k tomuto rozhodnutí, patří zkušenosti z koronavirové krize, kdy bylo potřeba upravovat otevírací hodiny pro veřejnost s ohledem na zajištění poštovních služeb pro klienty a zároveň v návaznosti na přijatá hygienická opatření,“ napsal podnik. 

Někteří zákazníci opatření kritizují. „Doteď jsem mohla jít po práci na poštu jakýkoliv všední den, ale nyní pouze v pondělí a ve středu. Balíky už budu posílat jen skrze Zásilkovnu, uvádí podle iDnes.cz na Facebooku České pošty Gabriela Hubaczková.

„Za chvilku si bude člověk muset vzít dovolenou, aby mohl dojít na poštu,“ píše  podle serveru na facebookovém profilu města Jílové u­ Prahy obyvatelka Monika Zachardová. Tamní pobočka už nebude mít pětkrát týdně do šesti, ale jen dvakrát. Dlužno dodat, že zároveň prodloužila sobotní otvíračku o dvě hodiny, do pravého poledne, a zkrátila polední pauzy z dvou hodin na jednu.

Ředitel divize státní poštovní služby změny otvírací doby obhajuje tím, že zákazníci nechodí na poštu denně a její návštěvu si většinou plánují. „Nelze ji srovnávat se spontánním nákupem v supermarketu s potravinami, kam chodí lidé obden a­ potřebují mít otevřeno ráno i večer,“ řekl pro iDnes.cz. 

Polední pauza

Problematicky se jeví i polední pauza od 12 do 13 hodin. Někteří zákazníci totiž na poštu chodili během obědové pauzy. Nyní to však nebude možné, protože přestávku budou mít ve stejnou chvíli i zaměstnanci pošty. „Ve dnech, kdy bude příslušná pošta otevřená od 8 do 16 hodin s pauzou mezi 12 až 13, mi účel jejího provozu uniká. Pro většinu zákazníků bude nedostupná,“ uvádí na Facebooku nesouhlasný názor Pavel Dušek.

Štěpánek hájí zájmy zaměstnance pošty. „Všichni z úřadů a kanceláří si při cestě na oběd vyřídili i poštu a naši pracovníci si na oběd zajít nemohli, bylo to pro ně nekomfortní. Zákazníci teď budou muset přijít v hodinách, kdy je pošta otevřená – před prací nebo po práci,“ uvedl pro iDnes.cz.

Pošta zavádí jednu směnu místo dvou

Na některých pobočkách na přepážkách fungoval dvousměnný provoz, což se změní. Poště díky tomu zbudou personální kapacity a lépe se dokáží připravit na mimořádné události spojené s pandemií koronaviru. 

„Opatření umožní lepší využití volných kapacit na pobočkách pošt. Postupně během krátké doby bude na dotčených poštách otevřeno větší množství přepážek, a to po celou otevírací dobu, opatřením se vytvoří dostatečné personální kapacity k vykrytí absencí pracovníků z ostatních pošt (zástup za nemoc/karanténa, OČR, čerpání dovolených, apod.), dojde k další podpoře expresního výdeje balíků (aktivní vyhledávání zásilek a předání k přepážce), navýší se personální objemy k zajištění telefonické komunikace s klienty,“ uvádí Česká pošta na svém webu.

Máme podvyživené děti? Trend „zdravého“ stravování je tragický, říká odborník

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Špenát je hnusný, rajčata taky. Do školní jídelny nechodíme, tam nám nechutná. Jíme jen špagety a pizzu. A tak dál....

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Generace nevzdělaných dětí. Jen málokdo dělá při distanční výuce pokroky

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Je osm hodin ráno, učitel zakládá virtuální místnost, do které se postupně připojí žáci. Jednomu nejde mikrofon,...