5. dubna 2013 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Pošta spustí balíkomaty až koncem roku, zelené almary jí vypálily rybník

Kouzelná Almara v praxi - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kouzelná Almara v praxi - ilustrační foto | foto: Martin Nevyhoštěný, Lidovky.cz

PRAHA Do Česka dorazila novinka v doručování zboží nakoupeného na internetu. Zatím v 15 obchodních centrech v Praze najdete zelené „Kouzelné Almary“, v nichž si můžete 24 hodin od objednání vyzvednout zakoupené zboží. Podobnou službu avizovala již dříve Česká pošta, její projekt „balíkomatů“ ale nabírá zpoždění.

Za projektem stojí zakladatel webu Slevomat.cz Tomáš Čupr, investiční skupina Miton a Enern, kteří chtějí využít zálibu Čechů v osobním odběru zboží zakoupeného na internetu. Tento způsob doručení totiž preferuje víc než polovina nakupujících.

„Na poště zákazník ztrácí čas ve frontách, výdejní místa e-shopů jsou často špatně dostupná a kurýrní služby nenabízí při doručování zboží dostatečnou časovou flexibilitu,“ představil službu novinářům Čupr.

Kouzelná Almara v obchodním centru v Praze na Chodově.

Kouzelná Almara v obchodním centru v Praze na Chodově.

Po nákupu je zákazník o doručení zboží na vybrané výdejní místo informován SMS, ve které obdrží PIN kód potřebný pro vyzvednutí zboží. Zelené „almary“ v sobě mají zabudovaný platební terminál a zboží tak lze zaplatit kartou až na místě.

Čekání na balíkomaty

O podobných konceptech se mluví na českém trhu již více než půl roku. V poslední době oznámila spuštění podobné služby Česká pošta, její projekt „balíkomatů“ ale nabral zpoždění.

Kolik stojí doručení

Jednou z výhod nové služby, která má nalákat zákazníky, je cena. Doručení zboží přes Kouzelnou Almaru vyjde na 59 korun, přičemž ceny za poštovné se na většině e-shopů pohybují od 75 do 130 korun.

I Česká pošta plánuje nabízet službu dráž. Cena by se měla pohybovat v rozmezí od 94 do 106 korun podle váhy.

V pilotním provozu ho chce pošta spustit až v posledním čtvrtletí letošního roku, zatím vypsala na nákup, údržbu a servis balíkomatů veřejnou zakázku. Podle mluvčí Marty Selicharové je v současné chvíli pošta před podpisem smlouvy s dodavatelem.

Čupr, který službu spustil již nyní, se plánů státního podniku neobává: „Českou poštu nepovažuji za konkurenci. Balíkomaty avizovali už před rokem a zatím jsme viděli jen jeden exemplář v pražském ústředí“.

Ve stínu populární dobírky

Služba samooblužných schránek už úspěšně funguje v zahraničí. Například v Polsku mají „almary“ čtvrtinu na balíkovém trhu, v Estonsku polovinu. V Česku má projekt ambice dosáhnout na pět procent trhu do konce roku 2014.

Anketa

Jaký je váš způsob doručení zboží z e-shopů preferujete?

Poštovní dobírka. 124
Kurýrní služba (PPL, DPD...) 301
Osobní vyzvednutí. 490
Na internetu nenakupuji. 37

Podle výkonného ředitele Asociace pro elektronickou komerci (APEK) Jana Vetyšky bude zajímavé sledovat, jak si služba povede u konzervativních českých zákazníků. „Já osobně se domnívám, že podobně jako nové platební metody stále zůstávají ve stínu nejpopulárnější dobírky, bude i tento způsob doručení získávat svojí popularitu mezi zákazníky zvolna. Myslím, že i nadále bude platit jako nejpopulárnější doručení zboží – mimo osobní odběr přímo u prodejce – kombinace České pošty s platbou na dobírku," míní Vetyška.

ČTĚTE TAKÉ:

„Úspěch této služby bude záviset především na tom, kolik e-shopů bude službu reálně využívat. Největší překážkou mohou být omezené rozměry zásilek. Klíčové také bude zvládnutí veškerých logistických procesů,“ dodal Kamil Demuth ze srovnávače cen Heureka.cz.

Zatím si pomocí Kouzelné Almary mohou zákazníci objednat zboží pouze u některých slevových serverů a e-shopů.