25. července 2012 15:22 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Pošta testuje balíkomaty. Balík vám vydají i po zavíračce

Balík - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Balík - ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Česká pošta začala testovat 'balíkomaty'. Jde o samoobslužné stánky, kde si budou moci lidé vyzvednout své balíkové zásilky i mimo otevírací dobu pošty. Prvních deset 'balíkomatů' plánuje Česká pošta zprovoznit od začátku příštího roku. Informovala o tom mluvčí pošty Marta Selicharová.

Česká pošta vypsala na nákup, údržbu a servis balíkomatů veřejnou zakázku. Její předpokládaná hodnota činí 490 milionů korun. Firma dostala tři nabídky, nyní je posuzuje. Zakázka by měla být ukončena na podzim.

ČTĚTE TAKÉ:

Balíkomaty se objeví v krajských a okresních městech

První balíkomaty by se na začátku příštího roku měly objevit například v Praze či Českých Budějovicích. "Předpokládáme, že do konce roku 2014 zákazníkům umožníme vyzvedávání balíků až ze 150 balíkomatů po celé republice. Půjde zejména o krajská a okresní města, kde budou balíkomaty umístěny v místech s vysokou kumulací obyvatel," uvedla Selicharová.

Testovací provoz v Praze v Jindřišské

Balíkomaty budou fungovat nepřetržitě a umožní i vyzvednutí zásilky na dobírku. Zákazník si objedná zboží a vybere si jako místo doručení balíkomat na nejvhodnějším místě. Po uložení zásilky do balíkomatu přijde adresátovi potvrzující SMS zpráva. Zároveň dostane PIN kód, případně bude ve zprávě uvedena dobírková cena. Po zadání kódu a případném zaplacení dobírky se mu otevře přihrádka s jeho zásilkou. Lidé si fungování balíkomatů mohou do 3. srpna vyzkoušet na pražské poště v Jindřišské ulici ve všední dny od 10:00 do 19:00.

Podle výzkumu, který si nechala Česká pošta zpracovat, považují zákazníci za ideální umístění balíkomatů v nákupních centrech, před poštou či u nádraží.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!