10. listopadu 2013 7:30 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Potkali jste na Šumavě rysa? Nejspíš byl jen plyšový

Plyšáci na Šumavě. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Plyšáci na Šumavě. | foto: Archiv Správy NP a CHKO Šumava

VIMPERK Uprostřed šumavské přírody sedí na mechu rys. Plyšový rys. Podzimní sezonu zahájil Národní park Šumava netradiční promoakcí. Nechal podle vzoru třinácti druhů původních šumavských zvířat zhotovit jejich plyšové kopie. Návštěvníci parku si ihned našli novou zábavu. Plyšáky si na známých místech fotí.

Netradiční zábava má už i svůj název, říká se jí plyšová turistika. Hračky návštěvníci parku fotí na různých místech a zejména děti jsou novým trendem nadšeny. Své nejpovedenější fotografie poté umisťují na sociální síť Facebook.

Plyšáci na Šumavě.

Na nový koníček návštěvníků zareagovala správa národního parku a Chráněná krajinná oblast Šumava a založila facebookovou stránku Plyšáci na Šumavě, kam každý den přibývají snímky z nejhezčích míst Šumavy. "Naši plyšáci jsou jednoznačně hitem začátku letošního podzimu na Šumavě. Je vidět, že takový artikl v naší nabídce chyběl," uvedl Tomáš Fait, náměstek ředitele Správy NP a CHKO Šumava.

Plyšáci na Šumavě.

Zájem o plyšáky byl tak velký, že během dvou týdnů z pultů informačních center téměř zmizely. Kvůli enormnímu zájmu o zvířátka rozšíří park nabídku o jelena, medvěda a divoké prase a spustí také e-shop.

Kromě radosti z dárku dětem se přidává ještě ta z dobrého skutku. "Peníze z prodeje plyšáků jdou na péči a krmení pro handicapovaná zvířata v naší záchranné stanici v Klášterci u Vimperka," řekla Petra Střelečková, vedoucí šumavských informačních středisek.

Plyšáci na Šumavě.

Plyšáci však od ledna potěší také nemocné děti v Motolské nemocnici. "Na začátku tohoto roku jsme do Motola vezli knížky šumavských pohádek. Teď odvezeme dětem naše plyšáky," uvedl Pavel Pechoušek, mluvčí správy NP a CHKO Šumava.

mevMartin Nevyhoštěný, vsvVěra Svobodová