Středa 30. září 2020svátek má Jeroným, Ráchel 15 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

POTMĚŠIL: Bezpečný přístav? Tabákové firmy

Cigarety - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Cigarety - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

S tím, jak finanční trhy pozorně sledují zhoršující se stav veřejných financí převážně evropských zemí, obrací se část investorské veřejnosti k aktivům, jež by měla být proti rostoucím výkyvům trhů pokud možno imunní.

Asi tisíckrát již bylo coby pověstný "bezpečný přístav" zmíněno zlato, diamanty a další komodity, přímo pod nosem ovšem leží investorům akcie druhdy opomíjených, či přímo zatracovaných společností.

Světoví producenti tabákových výrobků, alespoň z pohledu vývoje svých akcií, nezažívají zlé časy. Ne že by na tyto podniky krize nedolehla, zvláště první vlna propadu finančních trhů je smetla podobně jako jiné tituly, od počátku roku 2009 ovšem mají nadprůměrné výsledky.

Akcie podniků jako British American Tobacco, Imperial Tobacco nebo Japan Tobacco tak na počátku listopadu 2011 posouvají vzhůru své letité rekordy. Ostatně podobně jako akcie Philip Morris na pražské burze, pohybující se na nejvyšších úrovních od první půle roku 2007.

To vše přes pokles jindy atraktivního dividendového podílu, který u amerických či britských podniků klesl k 4,5–6 %, očekávaným pro nejbližší dva roky, v Japonsku dokonce pod 3 procenta.

Evidentní je nicméně v poslední době zvýšená atraktivita snáze čitelných společností, u nichž jsou rizika do značné míry známá a odhadnutelná, proti zbytku trhu, na nějž mohou udeřit nové nečekané rány.

Podobně jako u jiných "bezpečných přístavů" je nicméně třeba mít stále na paměti, že i ty mají své limity, což mohou naznačovat např. rostoucí výkyvy kurzu akcie společnosti Philip Morris po překonání hranice z dubna letošního roku, kdy podnik vyplácel dividendu.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Charitativní akce: Praním prádla svých ratolestí pomůžete maminkám v azylových domech
Charitativní akce: Praním prádla svých ratolestí pomůžete maminkám v azylových domech

Do 30. 9. 2020 z každého zakoupeného produktu Lovela Baby půjdou 3 Kč na pomoc azylových domů Armády spásy.