11. listopadu 2011 9:23 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

POTMĚŠIL: Bezpečný přístav? Tabákové firmy

Cigarety - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Cigarety - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

S tím, jak finanční trhy pozorně sledují zhoršující se stav veřejných financí převážně evropských zemí, obrací se část investorské veřejnosti k aktivům, jež by měla být proti rostoucím výkyvům trhů pokud možno imunní.

Asi tisíckrát již bylo coby pověstný "bezpečný přístav" zmíněno zlato, diamanty a další komodity, přímo pod nosem ovšem leží investorům akcie druhdy opomíjených, či přímo zatracovaných společností.

Světoví producenti tabákových výrobků, alespoň z pohledu vývoje svých akcií, nezažívají zlé časy. Ne že by na tyto podniky krize nedolehla, zvláště první vlna propadu finančních trhů je smetla podobně jako jiné tituly, od počátku roku 2009 ovšem mají nadprůměrné výsledky.

Akcie podniků jako British American Tobacco, Imperial Tobacco nebo Japan Tobacco tak na počátku listopadu 2011 posouvají vzhůru své letité rekordy. Ostatně podobně jako akcie Philip Morris na pražské burze, pohybující se na nejvyšších úrovních od první půle roku 2007.

To vše přes pokles jindy atraktivního dividendového podílu, který u amerických či britských podniků klesl k 4,5–6 %, očekávaným pro nejbližší dva roky, v Japonsku dokonce pod 3 procenta.

Evidentní je nicméně v poslední době zvýšená atraktivita snáze čitelných společností, u nichž jsou rizika do značné míry známá a odhadnutelná, proti zbytku trhu, na nějž mohou udeřit nové nečekané rány.

Podobně jako u jiných "bezpečných přístavů" je nicméně třeba mít stále na paměti, že i ty mají své limity, což mohou naznačovat např. rostoucí výkyvy kurzu akcie společnosti Philip Morris po překonání hranice z dubna letošního roku, kdy podnik vyplácel dividendu.

Karel Potměšil, analytik Cyrrus

VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty
VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty

Pudink v hrníčku je klasika, zkuste z něj ale vykouzlit ještě větší dobroty. Co třeba tříbarevnou bábovku, koláčky v zapékací misce anebo dort, kterým okouzlíte na každé dětské oslavě.