24. června 2011 11:49 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

POTMĚŠIL: Burze by prospělo více malých titulů

Burza, ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Burza, ilustrační foto | foto: Shutterstock

Hned dvě změny ve složení burzovních indexů, v nichž figurovaly české akcie, stály za pozornost v poslední vlně pravidelných revizí, jimiž tyto ukazatele procházejí. Pražský PX opustila emise ECM, přestože na burze se nadále akcie tohoto developera obchodují. Vzhledem k jeho insolvenci je nicméně přínos podobné emise burzovnímu trhu nulový a obchodníky vnímaná ztráta z opuštění indexu taktéž.

Nepříliš pestrý index PX tak po dvou letech opět o emisi zchudl, nicméně je třeba si přiznat, že ani jeho další redukce by řadě obchodníků příliš nevadila. Vedení pražské burzy na často užívanou kritiku, že nedokáže přilákat nové emise, alespoň tvorbou platformy pro malé podniky, jakou je polský NewConnect, odpovídá protiútokem v podobě zpochybňování likvidity podobných emisí.

Přesto podobné emise na BCPP, stejně jako kdekoli jinde, najdeme a je to dobře. Ovšem zahrnutím do indexu PX je z nich děláno více, než jejich významu pro obchodující veřejnost odpovídá. Jejich likvidita není až tak diametrálně odlišná od českých titulů na NewConnectu.

Tituly jako KIT Digital, AAA Auto, popř. některé další, mají nezpochybnitelné místo na akciovém trhu a informovanější části obchodující veřejnosti přinášejí vítanou pestrost a příležitosti, společným zahrnutím do stejného indexu, jako jsou giganty ČEZ či Erste, je nicméně na trhu mícháno neporovnatelné.

Větší otevření burzy i menším podnikům by umožnilo jejich akcie seskupovat na pochopitelnější bázi, které by následně odpovídaly i váhy v příslušném indexu, zřejmě větší než současné drobné desetinky procenta.

Karel Potměšil, analytik Cyrrus