6. září 2010 12:40 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

POTMĚŠIL: Developeři ukazují křehkost trhu

Stavba  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Stavba |

Vzhledem k nemastnému vývoji hlavního akciového indexu PX, který v posledním roce až na jedinou krátkou výjimku ustrnul v rozmezí 1100–1200 bodů, je asi nejvýmluvnějším odvětvím odrážejícím jeho vývoj stavebnictví/development.

Ne že by společnosti ECM a Orco mohly vzhledem ke své váze v indexu nějakým zásadnějším způsobem promluvit do jeho vývoje, ale vývoj jejich hospodaření a množství a hloubka potíží, s nimiž se potýkají, nejviditelněji ukazují na křehkost podmínek, v nichž se české podniky často pohybují. Tato trvající nejistota brání i bez ohledu na neurčitý vývoj zahraničních trhů českým akciím posunovat se výše.

Developerské společnosti fungují jako určitý lakmusový papírek trhu. Působnost v značně cyklickém odvětví ekonomiky spolu s přeceňováním aktiv dle jejich tržních hodnot, navíc maximální využívání dluhových nástrojů financování je činí extrémně citlivými na celkové tržní výkyvy i méně obecné vlivy. Z tohoto pohledu bude nadále zajímavé sledovat jejich počínání.

Zatímco Orco po éře tahanic s věřiteli, zdá se, začíná vykazovat o něco lepší parametry hospodaření (byť pololetní zisk odráží hlavně účetní operace s tržní hodnotou dluhů), doposud relativně stabilnější ECM začíná po sérii ztrát a propadu vlastního kapitálu do záporných hodnot šlapat vodu.

Až další vývoj tak ukáže, zda tyto podniky mohou skutečně doufat v lepší budoucnost a ne jen lepit díry v hospodaření rozprodeji portfolií či přesvědčováním věřitelů, že svým závazkům skutečně budou schopny dostát.

Teprve takové výsledky budou signálem výraznějšího zlepšení sektoru, potažmo celé ekonomiky, dosavadní se nesou stále jen v duchu příslibů, navíc pro trh ne vždy důvěryhodných.

Karel Potměšil, analytik a obchodník Cyrrus