2. září 2011 9:23 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

POTMĚŠIL: E4U provětrává burzovní pořádky

Burza (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Burza (ilustrační foto) | foto: ČTK

Vstup společnosti Energy for You (E4U) na parket pražské burzy neprovázel tak výrazný humbuk spojený obvykle s IPO "velkých" společností. Přesto, či právě proto, je toto rozšíření investiční nabídky možná důležitější než předchozí příchody některých zvláště duálně kotovaných emisí.

Především se podařilo listovat akcie společnosti, která jako první neměla ambice být obchodována v systému SPAD, a stát se při nejbližší příležitosti členem indexu PX, a jejíž obchodování na volném regulovaném trhu není jen důsledkem nenaplnění takových očekávání (viz VGP v roce 2007 a její debakl s úpisem), ale naopak výsledkem zrale uvážené strategie a zhodnocení vlastních možností.

Pozitivním signálem pro podobně velké podniky pak je i vstřícnost burzy při přijetí emise k obchodování, která značí reálné myšlení vedení tohoto trhu a opuštění ideje lákání výhradně velkých (myšleno řádově miliardových) podniků.

V neposlední řadě je pak pro emitenty příslibem schopnost českých obchodníků s cennými papíry realizovat emisi na dosud neprošlapaném burzovním segmentu, a to jak co do odvahy podobnou akci provést, ale i odhadu aktuální možnosti plynoucí ze situace na trhu.

Zda E4U bude průkopníkem pro středně velké i menší české společnosti a vyšlape jim cestu na pražskou burzu, podobně jako to učinil Photon Energy v případě polského trhu NewConnect, ukáže až čas.

Každopádně tomuto polskému trhu BCPP dokáže snad konečně konkurovat, což může odstranit určitou nelogičnost úpisu české emise českými investory ve Varšavě, ale značí to též pokrok hlavně v mentální vyspělosti místního trhu a jeho akceptaci místních reálií.

Karel Potměšil, analytik Cyrrus

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!