15. dubna 2011 9:21 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

POTMĚŠIL: 'Malé akcie' brzy ukážou svou sílu

Akcie-ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Akcie-ilustrační foto | foto: Reprofoto

Hlavní pozornost lidí sledujících akciové trhy je obvykle soustředěna na vděčné tituly typu těžebních a energetických podniků či bankovních domů. V nižších patrech trhu není dění nijak méně pestré.

Podniky jako AAA Auto, ECM, KIT Digital, Orco, Philip Morris apod. nevykazují zdaleka takové vazby na propírané hlavní trendy přicházející z globální ekonomiky, o to více vývoj jejich akcií odráží oborové a místní ekonomické charakteristiky či schopnosti managementu.

Asi nejzajímavější dění nyní zažívají akcie ECM, po již druhém insolvenčním návrhu poslední dny padající na nová absolutní minima. Přestože byl návrh České spořitelny z formálních důvodů zamítnut, nelze jej považovat za nějaký šikanózní krok a v podniku se zřejmě schyluje k finálnímu řešení značných dluhů zděděných z dob velkých růstových plánů. Ty naopak nadále realizuje další ze společností obchodovaných v Praze – KIT Digital – v podobě nové velké akvizice, tentokrát společnosti ioko v ceně bezmála 80 milionů dolarů. Otázkou je, kdy a zda vůbec podnik dokáže svůj rychlý akviziční růst přetavit v nějaký zisk.

Asi lépe je tak na novou zahraniční expanzi připravena společnost AAA Auto, která ji v minulosti právě vlivem nedostatečné ziskovosti nebyla schopna zvládnout a musela projít bolestivou konsolidací. Nynější opatrný vstup do Ruska jeví znaky podstatně větší připravenosti, jak díky nabytým zkušenostem, tak z titulu lepšího finančního krytí. Řada "malých" akcií na BCPP tak v poměrně brzké době investorům ukáže, jakým způsobem je možné růst a zvětšovat vlastní byznys, byť výsledky všech nebudou jednoznačně dobré.

KAREL POTMĚŠIL, analytik Cyrrus

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.