4. února 2011 11:27 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

POTMĚŠIL: Na investičním nebi přibývají stíny

Burza | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Burza | foto: Shutterstock

Světové akciové indexy v lednu tradičně posilovaly, na poměrně jasné obloze finančních trhů se přesto objevily stíny, které mohou negativně ovlivnit obchodování v následujících měsících.

Jde především o události doposud nacházející odraz hlavně ve vývoji komoditních trhů, ať již jde o klimatické trable Austrálie, či postupnou demontáž severoafrických diktátorských režimů.

Přestože tyto události v našich zeměpisných šířkách měly pro burzu doposud spíše pozitivní důsledky, viz nedávné růsty titulů vázaných na energetické komodity (typicky NWR na přelomu roku) ve spojitosti mimo jiné s australskými povodněmi, pro globálních trh začínají přes zdánlivou nespojitost představovat stále ostřeji sledovanou potíž.

Na první pohled nesouvisející události se začínají řetězit v nepříjemný sled, v němž např. australské povodně přispěly k již probíhajícímu rychlému růstu cen potravin, jenž je jednou z příčin rostoucí nespokojenosti v chudších oblastech světa, která aktuálně nachází nejprůchodnější ventil v některých muslimských zemích. Ty – jako Egypt – nemusí nutně být producenty ropy a dalších energetických surovin, ale svou strategickou polohou (Suez) mohou výrazně negativně ovlivnit jejich tok po světě.

S komoditami spojené inflační tlaky pak mají potenciál podvázat oživování globální ekonomiky, což si uvědomuje stále více obchodníků i na vyspělých akciových burzách. Neuspokojivé řešení stávajících potíží tak může dosavadní růst těchto trhů na nějakou dobu opět utnout, s čestnou, leč zřejmě ne dostatečnou výjimkou surovinově orientovaných společností. Další měsíce roku 2011 tak na lednový růst naváží patrně poněkud skromnějšími výsledky.

KAREL POTMĚŠIL, analytik Cyrrus

Advantage Consulting, s.r.o.
ROZPOČTÁŘ - PŘÍPRAVÁŘ STAVEB

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj, Olomoucký kraj
nabízený plat: 35 000 - 45 000 Kč