26. listopadu 2010 9:29 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

POTMĚŠIL: Trh NewConnect láká české firmy

Panika na burzách | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Panika na burzách | foto: Reuters

PRAHA Zhruba po roce motivoval polský burzovní trh NewConnect další českou společnost k prodeji akcií. Záměr provést tento krok oznámila technologická společnost iCom Vision, která tak v případě úspěšného upsání akcií doplní již obchodované Photon Energy a BGS Energy Plus.

Zároveň se ukazuje, že s dozráváním tohoto doposud mladého tržního segmentu varšavské burzy se nesnižuje jeho atraktivita pro menší české společnosti hledající zdroj rozvojového kapitálu. Spíše naopak.

Za zhruba tři a půl roku fungování se NewConnect postupně mění z trhu, jenž svou existenci musel zprvu obhájit, na plnohodnotný tržní segment.

Obchodované společnosti nadále musejí splňovat jen velmi mírné formální požadavky, zvláště jejich vlastníci musejí být ovšem lépe seznámeni se specifiky řízení veřejně obchodované společnosti a být na ně připraveni.

Tři roky fungování NewConnectu nicméně i českým společnostem jasně ukazují, že to jde, předchozí úspěšné emise navíc umožňují sdílet zkušenosti ze vstupu na burzovní trh.

Do IPO se dostanou i menší společnosti

Tento přenos pozitivních zkušeností je asi největším přínosem trhu NewConnect pro českou ekonomiku, v níž menším podnikům ukazuje jednu z možných cest k větší emancipaci prostřednictvím nástroje dostupného donedávna jen dravcům z velkého finančního světa, tedy cestu IPO.

Pravděpodobný úspěšný vstup společnosti iCom Vision tedy mimo jiné potvrdí schopnost NewConnectu přijímat společnosti v oborech vykazujících v daný moment velké příležitosti.

A schopnost umožnit jim předvést, jak výrazně se dokážou s nabytým kapitálem prosadit ve svém oboru, kterým je v tomto případě skokově se rozvíjející trh mobilních aplikací.

KAREL POTMĚŠIL, Analytik Cyrrus