Neděle 5. července 2020Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje 13 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

POTMĚŠIL: Trh NewConnect láká české firmy

Panika na burzách | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Panika na burzách | foto: Reuters

PRAHA Zhruba po roce motivoval polský burzovní trh NewConnect další českou společnost k prodeji akcií. Záměr provést tento krok oznámila technologická společnost iCom Vision, která tak v případě úspěšného upsání akcií doplní již obchodované Photon Energy a BGS Energy Plus.

Zároveň se ukazuje, že s dozráváním tohoto doposud mladého tržního segmentu varšavské burzy se nesnižuje jeho atraktivita pro menší české společnosti hledající zdroj rozvojového kapitálu. Spíše naopak.

Za zhruba tři a půl roku fungování se NewConnect postupně mění z trhu, jenž svou existenci musel zprvu obhájit, na plnohodnotný tržní segment.

Obchodované společnosti nadále musejí splňovat jen velmi mírné formální požadavky, zvláště jejich vlastníci musejí být ovšem lépe seznámeni se specifiky řízení veřejně obchodované společnosti a být na ně připraveni.

Tři roky fungování NewConnectu nicméně i českým společnostem jasně ukazují, že to jde, předchozí úspěšné emise navíc umožňují sdílet zkušenosti ze vstupu na burzovní trh.

Do IPO se dostanou i menší společnosti

Tento přenos pozitivních zkušeností je asi největším přínosem trhu NewConnect pro českou ekonomiku, v níž menším podnikům ukazuje jednu z možných cest k větší emancipaci prostřednictvím nástroje dostupného donedávna jen dravcům z velkého finančního světa, tedy cestu IPO.

Pravděpodobný úspěšný vstup společnosti iCom Vision tedy mimo jiné potvrdí schopnost NewConnectu přijímat společnosti v oborech vykazujících v daný moment velké příležitosti.

A schopnost umožnit jim předvést, jak výrazně se dokážou s nabytým kapitálem prosadit ve svém oboru, kterým je v tomto případě skokově se rozvíjející trh mobilních aplikací.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...

Hledáme 30 testerek: Pojďte s námi otestovat 6 druhů BIO příkrmů!
Hledáme 30 testerek: Pojďte s námi otestovat 6 druhů BIO příkrmů!

Pro 30 z vás jsme si připravili 6 různých druhů příkrmů HiPP v BIO kvalitě. Těšit se můžete na masová i čistě zeleninová jídla.