Pondělí 26. října 2020svátek má Erik 12 °C oblačno Předplatné LN

Diskuse k článku

Potravináři tlačí na řetězce: Zdražte, jinak zkrachujeme

Drahé obilí a energie a hrozba vyšší DPH. Z této neblahé vize podle tuzemských potravinářů vyplývá jediné: obchodní řetězce musí zdražit jimi dodávané potraviny, jinak mnohým z dodavatelů hrozí v blízké době krach.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
K. Pořická 16.10.2010 0:27

Proč jim tedy tak levně prodáváte? Jste podvodníci,tak trpte

Do malých prodejen jste dodávali dráž,než markety prodávali (viděla jsem dodací lístky i faktury). Když jste tedy donutili malé sbalit krám,pláčete,že krachujete? Divnou logiku má ta vaše obchodní politika. A jen tak mimochodem,chleba třetí den plesniví,při krájení se žmoulá a drobí ,,jen zavřete krám,on Vás někdo koupí a snad bude vyrábět lepší zboží. V podstatě zacláníte svými megalomanskými výrobami malým,místním a snad i kvalitnějším a vzniknou opět "Pekařství".

K. Pořická 16.10.2010 0:29

Re: Proč jim tedy tak levně prodáváte? Jste podvodníci,tak trpte

Omlouvám se ČJ,ale když se jedna dopálí,...

M. Martinovská 14.10.2010 18:17

Protestuju

Některé druhy zeleniny jsou v supermarketech nechutně, nemravně, nemožně levné.

Z. Válek 14.10.2010 11:02

Aby vám to neuteklo

Prokop:

Zajímalo vás to i o lidech kolem cukrové řepy? Když její pěstování a zpracovávání u nás EU likvidovala?

Kvóty pro zpracování cukrovky určovalo naše ministerstvo zemědělství. Protože cukrovarům vlastněných domácími subjekty dávalo vyšší kvóty než zahraničním, a to i přes několikeré protesty, zahraniční majitelé svoji činnost v ČR ukončili. Řekl jsem,  že nebudu na vás reagovat, ale vaše blbost je tak ohromující, že jsem se neudržel. 

K. Halama 14.10.2010 9:47

Nechť prodává výrobce!!

To by bylo, co? Opravdu netuším, proč výrobce potravin nesmí prodávat své výrobky koncovým spotřebitelům... Veškerá, případně diskutovaná drahost potravin je způsobená tím, že si obchodníci chtějí také "škrábnout"... řidiči kamionů dovážejících potraviny do měst chtějí také žít... Takže v ceně si platíme, že se nemusíme za jídlem vláčet na venkov. Nemusíme. Prima... ale proč NESMÍME??!

M. Martinovská 14.10.2010 15:50

Smíme

Pane Halamo, stačí se domluvit s nejbližším farmářem. Bude rád, když přijedete, ale i on jede za vámi... Farmářské trhy už jsou na spoustě místech, většinou v sobotu.

M. Prokop 14.10.2010 9:39

" Drahé obilí a energie a hrozba vyšší DPH."

Minimálně na prvních dvou problémech má velký podíl dementní politika EU. "Biopaliva" a "obnovitelné zdroje energie".

Tak spořebiteli plať a děkuj Bruseli. A jejím místním pomahačům a propagátorům.

V. Kolman 14.10.2010 9:50

Re: " Drahé obilí a energie a hrozba vyšší DPH."

Pane Prokope, t.zv. "obnovitelné zdroje energie nejsou "fuj"!

      Špatná je cenová politika, která se na to vše nabalila. Pokud, jako na př. v Itálii je cena jedné kWh z FV elektrárny stejná, nebo dokonce nižší (informace z rozhlasu), nežli si účtují "tepelníci", pak je vše v naprostém pořádku.

P. Fiala 14.10.2010 8:32

Rozporuplné texty, odkazy

Doporučení autorce:

Zkuste jít do detailů, které osvětlí skutečnost (osobní rozhovor s panem Velebou vám může být vodítkem).

Zkuste si promyslet proces od vypěstování čuníka až po zabalený 1kg vepřového masa na pultě TESCO.

Ke každému dílčímu podprocesu zkuste získat cenu. To bude čtenáře zajímat, udělá si jasno, i když asi v praktickém životě lidí ve městě je to fuk, což asi není "dobré", stávají se sobectější.

Bude to nový styl žurnalistiky, jehož byste mohla být průkopnicí.

M. Prokop 14.10.2010 9:40

Re: Rozporuplné texty, odkazy

Vzhledem ke kurwení trhu různými kvotami a dotacemi je to skoro nemožné.

P. Čech 14.10.2010 8:25

Drzost výrobců.

Pokud jste si ještě neráčili všimnout, že nežijete a nevyrábíte v době před rokem 1989, rychle se zamyslete. Zákazníkům (odběratelům) nemáte co nařizovat. Říká vám vůbec něco rčení "můj zákazník - můj pán"? Asi ne. Tak rychle sklapněte kufry a přizpůsobte se. Neumíte-li to, nebude žádná škoda, když zkrachujete.

J. Tachovský 14.10.2010 8:52

Re: Drzost výrobců.

mate to nejak popletene. To neni zadna drzost. Prodejce si urci cenu, za kterou prodava, kupujici cenu za kterou kupuje. Kdyz se nedohodnou, tak se obchod neuskutecni. Jsou to jejich produkty, tak si mohou urcit cenu, jak chteji, ovsem s rizikem, ze to neprodaji.

P. Zeman 14.10.2010 8:56

Re: Drzost výrobců.

Našim zemědělcům, bohužel, tento princip stále nedochází. Proto by raději něco, co připomíná kartelovou dohodu :-(

P. Čech 14.10.2010 8:59

Re: Drzost výrobců.

To máte pravdu, ale o tom jsem nepsal Psal jsem o tom, že výrobce nemá co nařizovat svému odběrateli, aby snížil ceny. O tom to je.

J. Klušák 14.10.2010 9:22

Re: Drzost výrobců.

Asi jste nečetl ani nadpis článku.

Výrobce nenařizije, aby slevnili. Výrobci to může být dokonce jedno. Jemu stačí, že on dobře prodal.

Tady je ale jiný problém. A to, že výrobce díky zdražení surovin a energií vyrábí daleko dráž, ale řetězce mu nechtějí dát více, a proto v obchodech nemusí prodejce nezdražovat. A tak prostě budou prvovýrobci krachovat. To je normální vývoj.

P. Čech 14.10.2010 9:44

Re: Drzost výrobců.

V nadpisu stojí:"Potravináři nařizují řetězcům...". Potravináři jsou zde výrobci (rohlíků, chleba, mouky atd). Právě jim to není jedno a proto nařizují jako za komunistů. Nic jiného totiž neumí.Potravináři nejsou zemědělci. Nic nepěstují. Zrovna tak zemědělci nemohou nic nařizovat potravinářům. Musí se nějak dohodnout. O tom to je.

J. Klušák 14.10.2010 10:03

Re: Drzost výrobců.

Škoda času pro vás.

„Potravináři nejsou zemědělci.“

A co třeba zemědělec věnující se chovu prasat s vlastními jatky? To je co?

Hledáte slovíčkaření a tím maskujete neznalost.

P. Čech 14.10.2010 10:35

Re: Drzost výrobců.

Asi s Vámi ztrácím drahocený čas.Mluvím o potravinářích, jako výrobcích obecně. Takových zemědělců s vlastními zpracovatelskými kapacitami je jako šafránu. O těch jsem se nezmiňoval.Řekněte mi, kolik zemědělců u nás vlastní mlýny a pekárny!

K. Pořická 16.10.2010 1:05

Re: Drzost výrobců.??? něco jim chybí...

Samí mladí,pružní,flexibilní,jeden,dva tituly před jménem,totéž za jménem,,jen ta Baťova škola práce jim chybí.pro tyto hvězdyasi málo nóbl.Slovní spojení Podniková prodejna je jim cizí.Smrdí totiž prací.

P. Čech 14.10.2010 8:20

Nezkrachujete, to uř jste říkali mnohokrát.

Pouze se budete muset přizpůsobit. Tím neříkám, že nebudete muset zvýšit částečně ceny, samozřejmě pouze tak, jak vám to dovolí vaši odběratelé. Je vás totiž, velkých výrobců, mnoho.Říká vám něco konkurenční boj? Vzhledem k velkým odběratelům vítězí opravdu jenom ten nejlevnější.  Máte-li opravdu tak kvalitní zboží, že je lidmi žádáno i přes určité zdražení, zkrátka nepřijdete. Samozřejmě se to netýká výrobců pečiva, zásobujícího např. liberecké Kauflandy. To je totiž tak nechutné (v porovnání s jinými řetězci) a nekvalitní, že bych se vůbec Kauflandu nedivil, kdyby při nějakém zdražení odstoupil od smlouvy. Také o tom to je.

J. Klušák 14.10.2010 8:35

Především - nejlevnější u potravin neplatí. Tu platí kvalita

Ono není se čemu přizpůsobovat. Pokud je třeba výrobní cena vajíčka 2 Kč a z toho je ještě 1,80Kč za krmivo, tak čemu se chcete přizpůsobovat? 

Plno firem už zkrachovalo. Stačí se podívat, kolik bylo vepřínů a kolik se chovalo prasat. Ale ta naše vytlačuje vepřové z dovozu. Je levnější, ale horší kvality.

Jak jsme třeba dopadli s bramborama? Tady nejde jen o tu cenu brambor. Tady jde i o to, že lidé kolem brambor mají práci. A také pozemky, pole že jsou díky pěstování v pořádku.

A když pole zůstanou ladem a lidé místo práce v zemědělství půjdou na pracák, tak pak vám možní dojde, že konkurence ano, ale se stejnými podmínkami.

Pokuk vám zdražují suroviny, energii ... a vy dodáváte řetězcům stále za stejné ceny, tak asi to nevydrží dlouho. A že dnes kupujeme levněji, protože se to dováží ze zahraničí, tak to nemusí trvat věčně. A když si mezi tím zlikvidujeme naše zeěmdělství, věřím, že budete první řvát, jak se vám nabídka a cena v obchodech nebude líbit. Ale to je přece konkurence. Můžete jít do jiného obchodu. Nebo i do jiné země.

P. Zeman 14.10.2010 8:53

Re: Především - nejlevnější u potravin neplatí. Tu platí kvalita

Tak mi prosím potom vysvětlete, kde je ten konkurenční boj? Jestli někteří naší kolchozníci nejsou schopni v tomto boji obstát, proč se pak trápí a maximálně vyřvávají něco o bankrotech? Asi bude na trhu široká nabídka a přebytek potravin tak proč vykupovat něco od někoho, kdo je zbytečně drahý? A strašení likvidací zemědělství? Děláte si srandu? To už tu bylo tolikrát... :-/

No a když nakonec dám na vaši radu a půjdu nakupovat do jiné země (mám to do Polska opravdu kousek) a udělá to i zbytek kraje, proč by pak místní řetězce měly vůbec vykupovat českou produkci? ;-)

J. Klušák 14.10.2010 9:09

Re: Především - nejlevnější u potravin neplatí. Tu platí kvalita

Víte, když se sem mohou dovážet potraviny za dotované ceny, proč by si nemohli vzít továrníci zahraniční dělníky za minimální mzdy? To je přece také konkurence.

A těch prázdných zemědělských objektů přibývá. Stejně tak neobdělaných polí.

To není o likvidaci zemědělství. To je pak třeba o skupování naši půdy zahraničními zemědělci. Přece když zemědělec nestačí zahraničním dotovaným cenám, tak co s tím? Půdu prodá. Možná že právě toto je úmysl Němců a Rakušáků. Takže ať naši zemědělci krachují, když nestačí konkurenci, ať prodávají půdu cizincům. A možná se za pár let nestačíme divit. A té půdy už se prodalo tolik, že byste se divil. A bude se prodávat dál. Němci i Rakušané na rozdíl od nás plánují s výhledem na 10, 20 i více let do předu. Čech uvačuje akorát tak v horizontu dneška. Co bude zítra, natož pak za deset let, tím se našinec netrápí. A samozřejmě tací jako vy budete nejvíce křičet - vláda tehdy měla ...

P. Čech 14.10.2010 9:16

Re: Především - nejlevnější u potravin neplatí. Tu platí kvalita

Každému, tedy i zemědělci se sakra vyplatí, prodat pole za velké peníze např. stavitelům fotovoltaiky. Je to chyba systému a vlády politických stran, které něco takového dovolí a dokonce iniciují.

J. Klušák 14.10.2010 9:46

Re: Především - nejlevnější u potravin neplatí. Tu platí kvalita

Ale copak?

Jaké … "chyba systému a vlády politických stran, které něco takového dovolí a dokonce iniciují."

Přece to je konkurence, po nichž tak voláte. A zemědělec si může se svou půdou přece dělat, co chce. A když nestačí jako výrobce potravin, tak ať zkrachuje. O tom jste tu také psal. Ale přece nebude zkrachovalý do smrti, když má pole. Tak ať si na poli postaví halu a montuje třeba auta. A už může vydělávat. A nebo, ať si na poli nechá zemědělec postavit obří sklad a může brát jen nájem.  Ale to se vám také nelíbí. Tak co vlastně chcete?

P. Čech 14.10.2010 9:52

Re: Především - nejlevnější u potravin neplatí. Tu platí kvalita

Ano, může prodat komu chce. To je správné. Nikoliv však už vyjmutí z fondu zemědělské půdy. To je věc státu. Bohužel to má vliv na cenu. Pokud je u nás půda dělena na zemědělskou a jinou, je nutno se toho držet. Stát by neměl povolovat vynětí pozemků ze zemědělského půdního fondu a měnit je tak na stavební parcely, pokud to není celospolečenským zájmem. Tady je semeniště korupce.

P. Čech 14.10.2010 9:47

Re: Především - nejlevnější u potravin neplatí. Tu platí kvalita

Nepleťte sem vládu. Ta bohudík nemá co mluvit do vztahů mezi odběrateli a dodavateli. Asi jste zaspal dobu.

Z. Válek 14.10.2010 10:42

Re: Vy jste za bolševika usnul

a ještě jste se neprobudil. Proč zrovna Rakušané a Němci? Proč ne Slováci, Poláci, Maďaři? Ten strašák západem se vám z hlavy nevykouřil? Jak dlouho jste nás strašili, že si Němci koupí KarlovyVary. Podívejte se, koho tam máte ! A proč by naši krachující zemědělci neměli prodávat půdu schopnějším zahraničním subjektům? Vždyť v průmyslu je to běžné. Pro náš krachující průmysl a zaměstnance je to záchranou. Měli bychom si jednou a provždy uvědomit, že kapitál je mezinárodní (evropský). Tragickou chybou bylo, že se zavedl zákaz prodeje zemědělské půdy zahraničním zemědělcům, který trvá 20 let. Kdyby měli naši zemědělci kvalitní domácí konkurenci v podobě zahraničních podnikatelů, byli by o 10 let dál.  Mohli by se v domácích poměrech nejenže seznámit, ale i naučit,  jak se zemědělství dělá a zbavit se tak jednou a provždy kolchozního způsobu hospodaření. 

J. Klušák 14.10.2010 11:12

Re: Vy jste za bolševika usnul

Tak nakonec proč neprodat veškerou půdu Němcům?

Asi nevíte, že v Německu dostávají na hektar úplně jiné dotace jako u nás. A to prostě nemůže být konkurence. A něco jiného je zemědělství a něco jiného je továrna. Kapitál je mezinárodní, ale pozemky nikoliv.

Víte, tady je jeden základní problém. Zemědělec má především vyrábět. A tomu věnovat všechno. A ne půl času či více běhat a domlouvat a žebrat o nějaké slušné ceny, potom aby mu platili včas a podobně. Je to jako by zaměstnanec dělal celý měsíc a pak musel několik dní věnovat na to, kolik mu vlastně zaměstnavatel zaplatí, kolik si vyhádá.

A také - stejné podmínky by měli platit třeba i pro úředníky. Je konkurence, je vás hodně, tak jděte jinam, když si nedokážete domluvit vyššší platy. Ale tady to asi nebude platit. A tak aby měli více, budou stát vydírat stávkou. A když nebudou měsíc v práci, nic se nestane. Ale zemědělac má zboží, třeba zvířata, o které se musí pořád starat. Produkci, která rychle stárne, která se kazí, ... on nemůže stávkovat, jinak by o vše přišel. Ono je to trošku složitější.

A ty Karlovy Vary, to je váš výmysl.

K. Pořická 16.10.2010 1:27

Re: Vy jste za bolševika usnul

Ti poučitelní ví,že plodinová burza nepatří už 21 let mezi sprostá slova.Takže je to jenom v lidech.Koneckonců i u EU se dá zažalovat za nedovolenou podporu ,dumping...


Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

David Sedmera | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...