Sobota 24. října 2020svátek má Nina 9 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Potraviny v Česku jsou páté nejlevnější v Unii

V supermarketu (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V supermarketu (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Cena potravin byla loni v Česku jednou z nejnižších v EU. Podle Eurostatu bylo v roce 2011 jídlo levnější už jen v Bulharsku, Rumunsku, Polsku a Litvě. Ve skutečnosti je ale možné, že potraviny nakoupíte v supermarketu za západní hranicí levněji, přestože v žebříčku je Německo daleko za Českem.

Eurostat srovnal ceny potravin za rok 2011 na základě parity kupní síly ve všech unijních zemích. Srovnávány byly ceny masa, ryb, mléka, sýrů a vajec, zeleniny nebo ovoce a dalších základních potravin i nápojů včetně cukru, medu, vody a alkoholu.

ČTĚTE TAKÉ:

Průměrně byla cena potravin nejvyšší v Lucembursku, nejnižší v Polsku a Česká Republika byla zařazena jako pátá nejlevnější.

Země EU seřazené podle nejnižší ceny potravin v roce 2011
1.Polsko
2.Rumunsko
3.Bulharsko
4.Litva
5.Česká Republika
6.Maďarsko
7.Estonsko
8.Slovensko
9.Lotyšsko
10.Portugalsko

Eurostat vycházel z dat, která mu posílají statistické úřady jednotlivých členských zemí. Neznamená to tedy, že by si statistici vzali 100 eur a zkusili s takovou částkou nakupovat v obchodech a supermarketech ve Francii nebo Bulharsku. 

"Data se mohou v jednotlivých zemích lišit a proto provádí Eurostat takzvanou harmonizaci, aby výsledky byly přísně srovnatelné," řekla Štěpánka Čejková z Českého statistického úřadu (ČSÚ).

ČSÚ posílá pravidelně do Bruselu průměrné ceny potravin v korunách. "Oni si to svým kurzem přepočítají na eura, potom vytvoří jakousi umělou cenu ve které je započítána inflace. Nakonec podle průměru EU srovnají jednotlivé členské země," popsala proces Zuzana Cabicarová z oddělení pro Evropská data ČSÚ.

Parita kupní síly versus reálná cena

Evropští statistikové vytvořili jeden spotřebitelský koš pro porovnání. Například museli vytvořit kategorii maso, která se ale v jednotlivých zemích může podstatně lišit. "V Česku se téměř nejí skopové maso, kdežto ve Španělsku se zase téměř nejí vepřové," uvedla Cabicarová.

Kvůli přepočítávání přes paritu kupní síly je možné, že některé potraviny budou při cestě do zahraničí výrazně dražší nebo levnější, než by evropské srovnání napovídalo. Eurostat totiž nepočítá s reálnou měnou. "Když si tady vyměním koruny za eura a s těmi v Německu nakoupím, budu to přepočítávat podle směnného kurzu, nikoli podle parity," dodala Cabicarová, kterou statistika Eurostatu překvapila, protože její zkušenosti s cenami potravin v cizině jsou odlišné.

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!