8. července 2015 16:52 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Potraviny ve sklepě a víno na WC. Inspektoři zavřeli další restaurace

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto. | foto: Státní zemědělská a potravinářská inspekce

PRAHA Kontroloři Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) letos zavřeli už 131 obchodů a restaurací. Dalších osm provozoven kontrolou neprošlo na začátku července. Inspektoři znovu narazili na odpadky, plísně i krysy. Zarazili je však i netradiční sklady potravin. Jídlo a nápoje totiž někteří restauratéři skladovali na toaletě i ve sklepech.

„Inspektoři zjistili výskyt myšího trusu a absenci adekvátního zabezpečení provozovny proti pronikání škůdců. Výrazně znečištěné bylo i kuchyňské vybavení, regály, stěny, stropy a podlaha. K dalším prohřeškům patřilo i skladování nepotravinářských předmětů, od kterých hrozilo riziko kontaminace,“ vysvětlil tiskový mluvčí Státní zemědělské a potravinářské inspekce důvody Pavel Kopřiva, proč museli kontroloři zavřít restauraci v České Kubici na Domažlicku.

Podobné nedostatky pak inspektoři vytkli i dalším osmi podnikům v celé republice. 

Uzavření prostor

Při prověřování obchodů a restaurací mohou revizoři na místě rozhodnout o uzavření nevyhovujících prostor. Ty pak musí majitel v co nejkratší době uvést do bezvadného stavu. „Pokud provozovatel opatření splní, SZPI při opakované kontrole zákaz užívání prostor uvolní,“ vysvětlil Kopřiva.

Přehled všech podniků, které neprošly kontrolou, je k dispozici na webových stránkách Potraviny na pranýři, na nichž jsou uveřejněny i fotografie zanedbaných obchodů a restaurací.

„Kromě hygieny se v provozovnách společného stravování inspekce zaměřuje i na falšování pokrmů,“ doplnil mluvčí s tím, že při nedávné kontrole například inspektoři narazili na restauraci, která nabízela nekvalitní smažený sýr.

sva, Lidovky.cz