9. října 2012 17:57 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Potrubní pošta chystá comeback. Je rychlejší a přesnější než kurýři

Bývalý vedoucí útvaru telegrafního a dálnopisného provozu Jiří Hák ukázal 9. října v Praze zájemcům v rámci Světového dne pošty systém potrubní pošty na Hlavní poště. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bývalý vedoucí útvaru telegrafního a dálnopisného provozu Jiří Hák ukázal 9. října v Praze zájemcům v rámci Světového dne pošty systém potrubní pošty na Hlavní poště. | foto: ČTK

PRAHA Pražskou potrubní poštu, která je od povodní v roce 2002 mimo provoz, čeká zřejmě částečná obnova. Nový soukromý vlastník chce postupně zprovoznit některé z tras.

První opravenou trasou by mohlo být propojení centrály na Hlavní poště v Jindřišské ulici s Pražským hradem. Na opravu v řádu milionů korun shání firma Wind.com vlastněná Zdeňkem Dražilem sponzory. Provoz chce financovat z turistických prohlídek nebo školních exkurzí.

Původní majitel potrubní pošty, operátor Telefónica, se ji snažil prodat od roku 2008, dohodnout se s Dražilem se ale povedlo až letos. Před povodněmi přitom využívaly rychlý přesun zásilek po Praze některé bankovní ústavy i Česká pošta.

Lidé si v Praze v rámci Světového dne pošty prohlédnout ústřednu potrubní pošty na Hlavní poště.

Lidé si v Praze v rámci Světového dne pošty prohlédnout ústřednu potrubní pošty na Hlavní poště.

Stanice potrubní pošty jsou například v některých důležitých úřadech, poštách i v budově ČTK. Městská síť potrubní pošty v Praze byla postavena v letech 1927 až 1932 a měří kolem 55 kilometrů. Původní kapacita 46 stanic byla už v dřívějších dobách redukována a v současnosti je možné provozovat zhruba 36 stanic.

Rychlejší než kurýři

Výhody potrubní pošty jsou zejména v přesnosti a rychlosti doručení. Potrubím je možné dopravovat zásilky o hmotnosti více než tři kilogramy z jednoho konce města na druhý během několika minut, což nesvede žádná kurýrní služba.

Potrubní poštu vynalezl autor tlakového hrnce Denis Papin. Speciální pouzdra se zásilkami se v potrubí zhruba metr pod zemí pohybují na principu vysavače. Strojovny s dmychadly ženou do potrubí nebo vyčerpávají z potrubí vzduch, který pouzdra se zásilkami pohání.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz