20. února 2011 17:04, aktualizováno 21. 2 18:24 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Potvrzeno: pudingy s nebezpečným peroxidem se prodávají i v Česku

Puding se skořicovou příchutí Lanliebe je zdraví škodlivý. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Puding se skořicovou příchutí Lanliebe je zdraví škodlivý. | foto: Reprofoto

BRNO Státní veterinární správa zjistila, že z německých pudingů, které mohou obsahovat nebezpečný peroxid vodíku, se dostal do tuzemské maloobchodní sítě čokoládový a vanilkový s dobou použitelnosti 4. března letošního roku.

Před pudingy Landliebe Greisspudding od německého výrobce FrieslandCampina Germany GmbH, které mohou ohrozit zdraví, varovala v neděli Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI).

"Prostřednictvím Systému rychlého varování pro potraviny a krmiva (RASFF) obdrželo Národní kontaktní místo informaci o distribuci těchto nebezpečných potravin na území České republiky," uvedla Petra Hoferková z oddělení komunikace SZPI.

Státní veterinární správa (SVS) v sobotu nařídila dovozci, firmě Alimpex Food, který měl velkou část celé zásilky ještě ve svém distribučním skladu, aby zajistil stažení již vyexpedovaných výrobků od svých odběratelů.

Zajištěno 52 kartonů ze 72
Ve skladech dovozce bylo zajištěno 52 kartonů přírodního pudingu a pudingu se skořicovou příchutí s dobou použitelnosti 10. března 2011. Celkem bylo do ČR dovezeno 72 kartonů po 864 kusech výrobků dvou šarží s dobou použitelnosti do 4. a 10. března.

SVS uvedla, že německé pudingy Landliebe Greisspudding s použitelností 4. a 10. března se stahují z trhu od soboty, přesto upozorňuje potenciální zákazníky, aby je okamžitě vrátili prodejci.

Německá strana informovala systémem RASFF o případném riziku také Rakousko, Maďarsko, Belgii a Polsko, kam problematické šarže mohly směřovat. Zjištěný obsah peroxidu vodíku se pohyboval v odebraných vzorcích v rozmezí 2,5 až pět procent. V Německu nahlásila problémy jedna rodina, jeden dospělý a dvě děti, po zveřejnění se přihlásilo ještě osm lidí, uvedla SVS.

Lidovky.cz, ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
STROJAŘ/FRÉZAŘ CNC

Advantage Consulting, s.r.o.
Středočeský kraj, Ústecký kraj
nabízený plat: 27 000 - 32 000 Kč