Pondělí 28. září 2020Den české státnosti 4 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Potvrzeno: třetinu ČSA bere pod křídla soukromý Travel Service

Letadla ČSA | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letadla ČSA | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Do Českých aerolinií smí vstoupit další soukromý investor. Evropská komise v pátek souhlasila s převzetím Českých aerolinií společnostmi Travel Service a Český aeroholding (ČAH). Travel Service získá 34 procent v ČSA od Českého aeroholdingu.

Soukromý dopravce tak uplatní opci, kterou měl na akcie dalšího soukromého vlastníka ČSA - Korean Air. Ten v ČSA vlastní 44 procent.

Evropská komise v tiskové zprávě uvedla, že transakce nepovede k narušení evropských pravidel hospodářské soutěže, neboť cestující při letech na pražské letiště i při odletech z něj budou mít nadále možnost využít také služeb jiných společností.

ČTĚTE TAKÉ:

Travel Service tak bude mít spolu s Českým aeroholdingem v ČSA kontrolní nadpoloviční podíl. „Tímto krokem se nemění status Českých aerolinií jakožto evropského dopravce,“ uvedl Ivo Vysoudil z Českého aeroholdingu.

ČSA a Travel Service budou podle vyjádření komise dál na překrývajících se trasách letů z Prahy čelit „dostatečnému konkurenčnímu tlaku ze strany jiných dopravců“. Podíl státního Českého Aeroholdingu klesne na 19,74 procenta a zbývající 2,26 procenta dál drží Česká pojišťovna.

Komise: konkurenti neutrpí

Dohodu o nákupu 34 procent akcií v Českých aeroliniích oznámili oba tuzemští dopravci začátkem loňského prosince. Korean Air měl nejprve uplatnit opci na nákup 34 akcií od Českého aeroholdingu a následně akcie převést na Travel Service.

Travel Service se stal jedničkou v letecké přepravě.

„Předpokládáme, že vypořádání transakce, která byla předmětem vyžádání Evropská komise, proběhne s největší pravděpodobností ve druhé polovině ledna 2015,“ řekla mluvčí Travel Service Vlaďka Dufková.

Hospodářská soutěž nebude podle evropské exekutivy narušena ani v případě pozemního odbavování, dodávek paliva, údržeb i oprav.

Společnosti totiž podle tiskové zprávy nebudou mít zájem na tom, aby ostatním konkurentům bránily v přístupu ke službám ČAH. Jeho zájmy nejsou totožné a případný úspěch podobné strategie by byl jen velmi omezený.

,

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...