3. srpna 2011 11:51 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Povolení piva za volantem? 'Želvy', které vozí opilce, pláčou

Firma Drink SOS | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Firma Drink SOS | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Svůj byznys založily na obavách řidičů usednout za volant pod vlivem alkoholu. Firmy zaměřující se na přepravu řidičů a jejich vozů ale nyní samy mají obavy. Zmírnění postihů za požití alkoholu před jízdou může snížit poptávku po jejich službách.

Řidiči, kteří nadýchají při silniční policejní kontrole do 0,3 promile alkoholu, se od srpna nemusí bát, že získají trestné body. Hrozí jim pouze pokuta. To může některé řidiče přimět více riskovat. "Asi to některé řidiče odradí, aby si zavolali odvoz svůj i vozu. Pro náš byznys to určitě není dobrá zpráva," připouští Roman Kovalský, dispečer pražské firmy Drivers Praha.

Firem jsou desítky
V Česku nyní působí desítky firem nabízejících odvoz aut a řidičů, kteří požili alkohol. Většina z nich působí v Praze, dále pak v Brně a také Ostravě.

Poptávka po jejich službách narostla po zavedení bodového systému, a tím většího postihu za jízdu pod vlivem alkoholu. A zejména pak po loňském vyhlášení policie, že dechové zkoušky budou nedílnou součástí každé silniční kontroly.

"Lidé se báli, a tržby se nám zvýšily o třetinu. Ale po roce lidem otrnulo," popisuje Jitka Harazimová, majitelka pražské společnosti Drink SOS. Řidiči prý začali stále víc spoléhat na toleranci policistů.

Její slova potvrzuje i dispečer firmy Rychlá želva. "Na mnoho lidí nemají až takový vliv hrozby sankcí jako konkrétní negativní zážitek. Klienti nás často volají až v okamžiku, kdy je zastavila policie a zakázala jim další jízdu," uvedl dispečer.

Podle provozovatelů odvozových firem roste mezi řidiči povědomí o jejich službách. " Z dlouhodobého hlediska roste poptávka. Řidiči si objednávají odvoz i na krátké vzdálenosti," tvrdí Martin Kovalský, provozovatel Drink Servis ve Vratimově na Ostravsku. Podle řidiče ostravské firmy Drink Servis Ostrava Milana Bialeka činí průměrná délka odvozu osm kilometrů. "Většinou nás volají lidé, kteří požili větší množství alkoholu," řekl Bialek.

Růst poptávky po odvozu řidičů i s autem přiměl mnoho firem i podnikatelů zařadit tuto službu do své nabídky. "Jsme jediný stát na světě, kde na jednoho opilce čekají dva řidiči," uvádí s nadsázkou Harazimová z Drink SOS.

Koncese k pronajmutí
"V dnešní době skoro každý strýc a teta, kteří si chtějí přivydělat, začnou nabízet odvoz řidičů. Je to je pro ně velmi jednoduché. Přestože je vyžadována koncese, v praxi se obchází," upozorňuje Harazimová. Tvrdí, že v zemi působí mnoho zprostředkovatelských dispečinků, které koncese pronajímají. Řidiči jezdící pro takové firmy pak uzavírají fiktivní dohody o provedení práce.

Zavolá-li si podnapilý šofér k odvozu firmu, jejíž řidiči nejsou zároveň i jejími zaměstnanci, jeho auto je vystaveno možná podobnému ohrožení, jako kdyby ho řídil on sám. V případě nehody při přepravě totiž odvozová firma za škody způsobené na autě zákazníka nijak neručí.

-

Advantage Consulting, s.r.o.
BUSINESS CONTROLLER FOR DIGITALIZATION

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha
nabízený plat: 80 000 - 100 000 Kč