21. října 2010 16:26 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Pozapomenuté označení 'Made in' se vrací. Mimo EU bude povinné

Made in China | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Made in China |

BRUSEL Evropský parlament dnes schválil nařízení, podle nějž musí být u zboží vyrobeného mimo Evropskou unii jasně vyznačený původ. Opatření má podle zákonodárců zabránit padělání či nekalé hospodářské soutěži.

Výrobky by v celé evropské sedmadvacítce měly nést označení "made in" spolu s názvem země původu. Zboží může být označeno i v kterémkoliv z jazyků EU, v českém případě připadá v úvahu "vyrobeno v".

Made in ...

Povinně by měl být označován původ například u oblečení, textilu, obuvi, farmaceutických výrobků, nábytku nebo pracovního nářadí. Evropská komise bude moci v budoucnu tento seznam dále rozšířit - ovšem pouze za předpokladu, že nařízení schválí Evropský parlament i členské státy EU.

Dnes schválené nařízení se netýká potravin a výrobků z ryb, jejichž označování už upravují jiné předpisy. Nařízení nemá platit ani pro zboží, které pochází ze zemí EU, Norska, Islandu, Lichtenštejnska či Turecka.

"Označování země původu přispěje k zachování tradičních výrobních metod a kvality. Tento typ ochrany evropských produktů bude mít také pozitivní vliv na udržení pracovních míst ve všech členských státech," řekl český europoslanec Jiří Havel (ČSSD).

Podle něj je schválení nařízení dobrou zprávou pro tradiční české výrobce, kteří čelí levnější, avšak často méně kvalitní konkurenci výrobců z mimoevropských zemí. "Zákazník, ať už v České republice nebo jiném státě EU, bude tak jasně vědět, ze které země světa výrobek pochází. Evropští spotřebitelé tak budou postaveni na stejnou úroveň se spotřebiteli v zemích našich obchodních partnerů," dodal.

Aby nařízení začalo platit, musí jej ještě schválit ministři členských států EU. Některé země ovšem návrh dosud úspěšně pět let blokovaly.

Europoslanci se nicméně snaží některým námitkám předejít a schválili pozměňovací návrh, podle nějž má nařízení po pěti letech vypršet. Pokud státy budou s novou legislativou souhlasit, národní vlády budou mít rok na to, aby se na označování výrobků připravily.

ČTK, Lidovky.cz