Pátek 23. října 2020svátek má Teodor, Theodor 14 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Pozor na akční slevy. Inspekce našla chyby při každé druhé kontrole

Výprodej | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Výprodej | foto: Shutterstock

PRAHA Inspektoři varují: za akční slevy skrývají obchodníci vadné či neúplné zboží. Česká obchodní inspekce od července do září našla chybu ve 44 ze sta případů a rozdala kvůli tomu pokuty za více než 4,5 milionu korun.

„Pokud je sleva skutečně výrazná, může zakrývat i některé vady, pro něž by výrobky neměly být spotřebitelům vůbec nabízeny, jako například chybějící označení materiálového složení, neúplné nebo žádné údaje o výrobci nebo dovozci, návody, informace či upozornění v jiném než českém jazyce,“ tvrdí v dokumentu, který má server Lidovky.cz, ústřední ředitel České obchodní inspekce Mojmír Bezecný.

ČTĚTE TAKÉ:

Z něj mimo jiné vyplývá, že ve třetím čtvrtletí řešili kontroloři 582 případů v prodejnách, které které nabízely akční ceny nebo výprodejové zboží. ČOI během kontrol našla pochybení takřka v každém druhém případě a rozdala celkem 209 pokut za 4 652 400 Kč. Nejvíce chyb našel inspektorát v Jižních Čechách a na Vysočině.

Výsledky kontrol sezónních slev a akčních cen
Inspektorátpočet kontrolkontroly se zjištěnímzjištěná porušení v % 
Středočeský a Hl. město Praha1303829,2 %
Jihočeský a Vysočina 795265,8 %
Plzeňský a Karlovarský673755,2 % 
Ústecký a Liberecký107 3229,9 % 
Královéhradecký a Pardubický76 3242,1 % 
Jihomoravský a Zlínský49 2449,0 % 
Moravskoslezský a Olomoucký744256,8 % 
Celkem58225744,2 %

„V průběhu kontrolní akce vydali inspektoři zákaz prodeje výrobků, které nesplňovaly podmínky pro uvedení na trh v celkovém množství 979 ks různého sortimentu zboží a 376 párů obuvi v hodnotě 232 178,20 Kč. Dále do doby zjednání nápravy zakázali používání 8 ks měřidel bez platného úředního ověření, “ píše ČOI.

Slevy v Česku nejsou jen sezónní záležitostí. „Nákupy za akční ceny nebo slevy jsou celoročním českým hitem, kterému řada spotřebitelů není schopna odolat. A tak nakupují zboží, které ne vždy potřebují, za často nepříliš výhodné ceny a pomáhají tak prodejcům zbavit se přebytků sezónního nebo výhodně nakoupeného zboží,“ míní Bezecný.

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!