Čtvrtek 1. října 2020svátek má Igor 7 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Pozor na dětskou práci, varuje před byznysem s Číňany šéf Amnesty

Čínské děti sužované smogem (ilustrační snímek). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čínské děti sužované smogem (ilustrační snímek). | foto: ShutterstockShutterstock

PRAHA Společnosti Amnesty International vadí, že pořadatelé Čínského investičního fóra na Pražském hradě nevarují české firmy před riziky expanze do Číny. Šéf české pobočky Mark Martin upozorňuje, že řada čínských podniků – tedy potenciálních partnerů – využívá dětskou práci nebo nechávají své lidi pracovat v jedovatých výparech.

Když bude český podnikatel spolupracovat s firmou, která porušuje lidská práva, bude to velký problém pro jeho reputaci, tvrdí český šéf Amnesty International Mark Martin.

V rozhovoru pro Lidovky.cz tvrdí, že mu Čínské investiční fórum v principu nevadí, ale české firmy by se měly o rizicích podnikání v Číně dozvědět od politiků, kteří na fóru vystupují.

Mark Martin, šéf české pobočky Amnesty International (vpravo)

Mark Martin, šéf české pobočky Amnesty International (vpravo)

Lidovky.cz: Co je pro vás klíčový problém Čínského investičního fóra?
V agendě toho setkání je spousta témat, ale lidská práva tam nezaznívají. Informace o Číně, které můžou podnikatelé získat třeba na internetových stránkách ministerstva zahraničí, určitě nejsou pro jejich potřeby dostatečné.

Lidovky.cz: Posláním setkání je ale hlavně byznys. Patří vůbec lidská práva na akce tohoto typu?
Určitě. Byli bychom rádi, aby čeští politici při takové příležitosti informovali podnikatele o všech rizicích, které jim v Číně hrozí právě v oblasti lidských práv. Nejsme proti podpoře zahraničního obchodu, ale odpovědností politiků je zajistit, aby firmy dokázaly rozeznat rizika. Spousta podniků v Číně čelí obvinění z porušování lidských práv.

ČÍNSKÉ INVESTIČNÍ FÓRUM:

  • Čínské investiční fórum se koná ve čtvrtek a pátek na Pražské hradě.

  • Zúčastní se ho 500 delegátů z Číny, jde o byznysmeny i politiky.

  • Akci zaštiťuje prezident Miloš Zeman a premiér Bohuslav Sobotka.

  • Fórum má pomoci hlavně českým firmám získat zakázky v Číně.

Lidovky.cz: Co konkrétně může českého podnikatele v Číně potkat?
Záleží na oboru, ve kterém podniká. Může se mu například stát, že ve společném podniku s čínským partnerem nebude zajištěná bezpečnost práce. Dělníci v některých provozech musí pracovat s chemikáliemi, které výrazně zvyšují riziko výskytu rakoviny. V Číně jsou firmy, které využívají dětskou práci. Tam tyhle věci zahraničnímu podnikateli nikdo hlásit nebude, je třeba, aby se o nich dozvěděl od českých úřadů.

Lidovky.cz: Rozumím tomu správně, že neřešíte trest smrti nebo utlačování Tibetu, ale apelujete na to, aby si Češi dali pozor na otřesné podmínky „svých“ dělníků?
Ta první rovina určitě není vedlejší. Ale nechceme působit lacině, chápeme, že fórum jako toto je legitimní. Chceme, aby Česká republika prosperovala. Ale trváme na tom, aby to nebylo na úkor práv lidí. Věříme, že toho se žádná česká firma nechce účastnit. S obrovskými problémy se v Číně kvůli dětské práci či bezpečnosti provozu setkaly společnosti jako Nike, Apple Adidas nebo H&M. Ve hře je reputační riziko.

ČTĚTE TAKÉ:

Lidovky.cz: Hrozí třeba českým firmám nějaký postih, pokud se prokáže, že pro ni pracovali dětší dělníci? Mám pocit, že čínské úřady toto příliš neřeší.
Ano, v Číně to většinou nikdo neřeší, ale v jiných zemích, na jiných trzích, je nepřijatelné pro reputaci firem, aby byly spojené s dětskou prací nebo vykořisťováním dělníků. Lidé jsou v Číně také často nucení k vystěhovávání kvůli těžbě nebo stavbě továren. Když tohle vidí PR pracovník firmy, má černo před očima.

Lidovky.cz: Vadí vám v principu byznysové sbližování se zemí, jako je Čína?
V principu ne. Pro nás je důležité, aby lidskoprávní stránka tvořila základní část obchodních strategií, abychom nezavírali oči před tím, že někdo inhaluje v práci chemikálie nebo že pro něj pracují děti.

Michal Pavec

Autor

Michal Pavecmichal.pavec@lidovky.czČlánky

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Maminky, nenechte si ujít testování dětské kosmetiky sebamed Baby!
Maminky, nenechte si ujít testování dětské kosmetiky sebamed Baby!

Pokožka vašeho miminka si zaslouží jen tu nejlepší péči. Vyzkoušejte s námi řadu sebamed Baby, která byla vyvinuta speciálně pro potřeby citlivé...