25. srpna 2014 20:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Pozor na ftaláty. Dva penály neprošly testem na toxické látky

Školní potřeby - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Školní potřeby - ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Dva školní penály značky ‚21st Century‘ a ‚Transformers‘ neprošly kvůli vysokému množství toxických ftalátů ekologickým testem. Výsledky analýz nejen těchto podezřelých výrobků v úterý zveřejní sdružení Arnika.

Před začátkem školního roku vybrali ekologové ze stovek školních předmětů reprezentativní vzorek a v akreditované laboratoři provedli 13 analýz, z toho jedenáct na ftaláty. Zaměřili se zejména na produkty, které měly s toxickými látkami problémy už v minulosti.

"V prvním kole jsme zvolili screeningovou metodu, která může ukázat na potenciální problém, a pak jsme nechali problematické vzorky zanalyzovat akreditovanou laboratoří Institutem pro testování a certifikaci ve Zlíně," řekl expert na toxické látky Jindřich Petrlík.

vyhněte se PVC, radí ekologové

Zkoumaly se i jednotlivé části u výrobků, protože se skládají z různých problematických materiálů - z PVC nebo s přísadami v barvách. "Takže jsme museli dělat několik analýz jednoho výrobku," poznamenal.

Arnika chce upozornit rodiče, aby při nákupu školních pomůcek a předmětů pro děti dávali pozor na to, zda nejsou vyrobeny z PVC. "Je to celkem jednoduché vodítko při nákupu, které se dá použít," dodal. Podrobnosti ekologové zveřejní v úterý.

Ftaláty mají negativní dopad na vývoj dětí, působí i na plody v těle matek. Negativní dopad mají i na ledviny a játra. Některé z nich mohou negativně ovlivňovat u mužů rozmnožování, nebo ovlivňovat hormonální systém.

ČTK, Lidovky.cz