6. října 2010 11:10 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Pozor na nealko piva. Test odhalil ve dvou z nich vyšší obsah alkoholu

Pražští dopravní policisté kontrolovali 16. června na magistrále u Hlavního nádraží řidiče a v rámci akce nazvané Alkohol za volant nepatří jim rozdávali nealkoholické pivo.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pražští dopravní policisté kontrolovali 16. června na magistrále u Hlavního nádraží řidiče a v rámci akce nazvané Alkohol za volant nepatří jim rozdávali nealkoholické pivo. | foto: ČTK

PRAHA Více alkoholu, než je povoleno obsahují dvě z celkem 30 nealkoholických piv, které nechala otestovat Mladá fronta Dnes (MfD). Jde o nealkoholický Chodovar a Vratislavický Pilot.

Obě zmíněná piva měla 0,58 procenta, ačkoli podle předpisů může mít nealkoholické pivo jen půl procenta z celkového objemu, uvádí Mladá Fronta Dnes.

"To mě hodně překvapuje, tak vysoké číslo jsme nikdy neměli," reagoval podle listu na výsledky testu sládek pivovaru Hols ve Vratislavicích Petr Hostaš. Právě tam se vaří Vratislavický Pilot. Objem alkoholu se podle sládka pravidelně ověřuje, sérii, která neprošla, je připraven okamžitě stáhnout z trhu.

Podle deníku se při překročení uvedeného půlprocentního limitu může zvýšit riziko, že řidič po vypití takového nápoje "nadýchá". "Není to velký rozdíl, ale závažné to rozhodně je," cituje MfD Karla Melzocha, který test vedl a pracuje v Ústavu kvasné chemie a bioinženýrství pražské Vysoké školy chemicko-technologické.

Pro jistotu prý nechal výsledky ověřit ve Výzkumném ústavu pivovarském a sladařském. "A závěr byl stejný," uvádí MfD a dodává, že ostatní testovaná nealkoholická piva podmínku pro zařazení do této kategorie splnila.