11. ledna 2009 12:05 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Pozorovatelé už jsou u ruského plynovodu

Český premiér Mirek Topolánek s ukrajinskou premiérkou Julií Tymošenkovou po podpisu dohody mezi Ukrajinou, Ruskem a EU ohledně monitorování průtoku plynu přes ukrajinské území z Ruska do Evropy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Český premiér Mirek Topolánek s ukrajinskou premiérkou Julií Tymošenkovou po podpisu dohody mezi Ukrajinou, Ruskem a EU ohledně monitorování průtoku plynu přes ukrajinské území z Ruska do Evropy | foto: ČTK

KYJEV Pozorovatelé Evropské unie dorazili k ruskému exportnímu plynovodu, což by mohlo být prvním krokem k obnovení dodávek ruského plynu přes Ukrajinu do Evropy. Informovala o tom agentura Reuters. Dodala však, že je nepravděpodobné, že by se plyn do Evropy dostal dříve než v úterý.

Podle dohody zprostředkované EU za českého předsednictví se Moskva a Kyjev zavázaly, že obnoví tok plynu, jakmile budou pozorovatelé na místě. Situaci však zkomplikovalo prohlášení Ruska, že stále nedostalo oficiální kopii monitorovací dohody podepsané Ukrajinou.

Dohoda totiž z Ukrajiny putovala do Bruselu, kde ji dnes ráno podepsal eurokomisař pro energetiku Andris Piebalgs. Poté prý byla odeslána do Moskvy a do Kyjeva. Ruský prezident Dmitrij Medveděv dnes prohlásil, že Rusko obnoví tok plynu do Evropy přes Ukrajinu pouze v případě, že obdrží tuto kopii a pozorovatelé dorazí na místo.

Dohoda o monitorování tranzitu plynu z Ruska přes Ukrajinu do Evropy předpokládá vytvoření mezinárodní komise za účasti zástupců z mnoha evropských zemí. Půjde o pracovníky plynárenských firem, nezávislé experty i členy Evropské komise, uvedla agentura ITAR-TASS. Podle dokumentu musí každá strana jmenovat maximálně 25 expertů a musí se vzájemně informovat,
jaké experty vybraly. Informace shromážděné pozorovateli musí být v reálném čase poskytovány do Moskvy, Bruselu a Kyjeva.

Z dokumentu vyplývá, že Rusko a Ukrajina garantují úplný a neomezený přístup pozorovatelů na následující objekty: podzemní zásobníky plynu a měřící stanice Orlovka, Tekovo, Beregovo, Užhorod a Drozdoviči na území Ukrajiny, na území Ruska měřící stanice Sochranovka, Sudža, Pisarevka, Valujki, Platovo a také měřicí stanice na území Evropské unie a v zemích sousedících s Ukrajinou.

Dokument předpokládá, že všechny finanční náklady spojené s činností pozorovatelů musí být hrazeny stranou, která pozorovatele vysílá. V mezinárodní komisi by měli usednout představitelé Gazpromu, Naftogazu Ukrajiny, ministerstev energetiky obou zemí, Evropské komise a nezávislých expertů, jakož i představitelů společností - spotřebitelů ruského zemního plynu - francouzské firmy Gaz de France, německých firem Rhurgaz a Wingaz,
české společnosti RWE Transgas, slovenské SPP, rakouské EkonGaz, italské ENI, norské Stateoil Hydro a společností z Bulharska, Řecka, Moldavska a Francie.

Na znění dohody o vytvoření týmu pozorovatelů se v sobotu a v noci na dnešek shodli český premiér a předseda evropské rady Mirek Topolánek, ruský premiér Vladimir Putin a ukrajinská předsedkyně vlády Julie Tymošenková.

ČTK, Lidovky.cz