Neděle 5. července 2020Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje 26 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

PPF chce vstoupit do mobilů. Přihlásila se do aukce kmitočtů

iPhone | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy iPhone | foto: ČTK

PRAHA Chytrý telefon podporující superrychlý mobilní internet a o desítky procent levnější volání. Toho by se Češi mohli dočkat už o příštích Vánocích. To je cíl finanční skupiny PPF, která ohlásila zájem stát se čtvrtým českým mobilním operátorem. A přihlásila se do aukce o nové kmitočty, které stát prodává.

Předpokládá se, že kromě PPF budou o frekvence bojovat i všichni tři stávající operátoři – Telefónica, T-Mobile a Vodafone.

Jestli je kromě těchto čtyř uchazečů ještě nějaký zájemce o český mobilní trh, se ukáže dnes, kdy telekomunikační úřad nabídky zveřejní. Už dříve se však diskutovalo o tom, že o mobilní trh by měl zájem například některý vietnamský mobilní operátor. Žádný zatím ale účast v aukci nepotvrdil.

O co se v aukci hraje

O frekvence uvolněné po analogovém televizním vysílání. Díky těmto frekvencím operátoři postaví takzvané LTE sítě pro raketově rychlý internet v mobilním telefonu.

Jestli se finanční skupina nejbohatšího Čecha Petra Kellnera, nebo případný další zájemce, skutečně stane čtvrtým mobilním operátorem, bude záležet na výsledku aukce. Hraje se přitom o frekvence nutné pro superrychlý internet v mobilech, tedy o službu, na kterou se v Česku stále čeká.

Kostky nejsou vrženy „Podali jsme přihlášku do aukce a myslíme svou účast vážně,“ potvrdil Vladimír Mlynář, který se v PPF stará o spolupráci s veřejným sektorem. „Všechno ale bude záležet na samotné aukci,“ dodal Mlynář.

Rozhodne nabídnutá cena

Finanční skupina PPF chce dražit kmitočty v pásmu 1,8 GHz, které se hodí na pokrytí městských oblastí a velkých obcí, i v nejlukrativnějším pásmu 800 MHz. To se nejlépe hodí pro celoplošné pokrytí signálem rychlého mobilního internetu. Zájem o pásmo 2,6 GHz, které se hodí pro pokrytí například dálnic nebo železnic, zatím skupina nechtěla komentovat. 

Kdo se aukce účastní

Telefónica, T-Mobile, Vodafone, PPF

O tom, kdo získá nové frekvence, rozhodne nabídnutá cena. Největší zájem se čeká o nejlukrativnější frekvence v pásmu 800 MHz, v němž je však místo jen pro tři uchazeče. O tyto frekvence přitom budou bojovat i všichni tři stávající operátoři, kteří se mohou snažit případnou novou konkurenci přeplatit.

Pokud by PPF v aukci uspěla, chtěla by mobilní služby spustit do jednoho roku. „Naší ambicí je být už v roce 2013 na vánočním trhu,“ potvrdil ředitel pro projekt čtvrtého operátora v PPF Robert Ševela.

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...