Neděle 31. května 2020svátek má Kamila 7 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

PPF chce vyměnit managery v Zentivě

Společnost Zentiva se zaměřuje na výrobu levnějších kopií originálních léků, kterým vypršela patentová ochrana. PPF ve firmě kontroluje 19,2 procenta akcií firmy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Společnost Zentiva se zaměřuje na výrobu levnějších kopií originálních léků, kterým vypršela patentová ochrana. PPF ve firmě kontroluje 19,2 procenta akcií firmy. | foto: Shutterstock

PRAHA Skupina PPF podala žalobu, jejímž cílem je svolání mimořádné valné hromady farmaceutické firmy Zentiva, kde by byl odvolán management Zentivy. Firma dodala, že soudní řízení je neodůvodněné a představenstvo má v úmyslu se podané žalobě bránit. PPF, která je přes dceřinou firmu Anthiarose Limited akcionářem Zentivy, si chce žalobou vynutit informace o dohodách mezi managementem Zentivy a francouzskou společností Sanofi-Aventis, jež na převzetí Zentivy podala nabídku.

"Zentiva byla informována společností Anthiarose Limited, stoprocentní dceřinou společností vlastněnou PPF Group, a společností Česká pojišťovna, členem skupiny Generali PPF Holding, o tom, že u soudu první instance v Amsterdamu zahájily soudní řízení proti Zentivě s cílem získat od soudu oprávnění pro PPF ke svolání mimořádné valné hromady," sdělila mluvčí Zentivy Věra Kudynová.


Podle tiskového mluvčího PPF Group Alexeje Bechtina přistoupila skupina k žalobě poté, co představenstvo Zentivy opakovaně odmítlo zajistit úplnou informovanost akcionářů o obsahu exkluzivních dohod mezi managementem Zentivy a společností Sanofi-Aventis. Představenstvo podle PPF nezajistilo ani transparentní diskusi o dopadu svého postupu na hodnotu Zentivy.

"Vzhledem k probíhajícímu soudnímu řízení se zdržíme dalších komentářů do případného vydání rozhodnutí obvodním soudem v Amsterdamu," dodal Bechtin.

PPF navrhuje nové managery
Program valné hromady, kterou PPF navrhuje, by zahrnoval výraznou obměnu představenstva Zentivy. Její součástí by mělo být i jmenování pěti členů představenstva navržených ze strany PPF, uvedla Kudynová.

Program hromady by obsahoval i požadavek na uveřejnění dalších informací týkajících se jakýchkoli smluv, které byly uzavřeny se společností Sanofi-Aventis, doplnila mluvčí.

Podle analytika společnosti Atlantik FT Milana Vaníčka by žaloba PPF neměla oddálit ukončení dobrovolné nabídky na převzetí Zentivy ze strany francouzské Sanofi-Aventis, kde je termín 20. února 2009. Připomněl, že dnes má Evropská komise vydat rozhodnutí ohledně této nabídky.

"Očekáváme kladné rozhodnutí," uvedl Vaníček. "Rovněž se domníváme, že PPF a další významní akcionáři z řad finančních investorů nabídky ze strany Sanofi-Aventis využijí," dodal s tím, že v takovém případě budou akcie Zentivy pravděpodobně postupně staženy z veřejného obchodování.

Nabídka na převzetí Zentivy ze strany Sanofi-Aventis se má projednávat na mimořádné valné hromadě 9. února v Amsterodamu, jejíž program byl oznámen již dříve. Nabídku už schválila Česká národní banka. PPF původně podala konkurenční nabídku na převzetí Zentivy, později ji však stáhla.

Představenstvo Zentivy doporučilo akcionářům nabídku Sanofi 1150 Kč za akcii přijmout.

Zentiva se zaměřuje na výrobu generik, což jsou levnější kopie originálních léků, kterým vypršela patentová ochrana. Celkově zaměstnává více než 6000 lidí a má výrobní závody v Česku, na Slovensku, v Rumunsku a Turecku. Akcie společnosti se obchodují na londýnské a pražské burze. PPF spolu s partnerskou italskou pojišťovnou Generali kontroluje 19,2 procenta akcií firmy.

,
Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....