22. dubna 2011 12:52, aktualizováno  13:16 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

PPF loví: Nevypínejte terminály, zaplatíme

sazka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy sazka | foto: Peška Stanislav ČTK

PRAHA Skupina PPF nabízí obchodním partnerům a obstaravatelům společnosti Sazka, že uhradí jejich pohledávky z kaucí vůči loterijní firmě. Formou inzerátu své dceřiné společnosti Moranda v novinách vybízí trafikanty a pumpaře, aby nevypínali terminály.

Výzvu i smlouvu o spolupráci PPF zveřejnila také na webových stránkách www.zachrantesazku.cz. Sazka je od konce března v úpadku.

"Neznamená to nic menšího než právně vymahatelný příslib navrácení veškerých finančních prostředků z kaucí, které máte u společnosti Sazka složeny," uvedl Petr Dohnal, který v prozatímním věřitelském výboru zastupuje Morandu.

Vše o kauze Sazka

Zároveň upřesnil, že příslib PPF je platný při splnění podmínek podrobně specifikovaných v příloze tohoto dopisu. Zejména za předpokladu, že obstaravatelé Sazky budou dodržovat stávající dohody se Sazkou a nedají tak záminku k odpojení hracích terminálů.

Zástupci trafikantů se zatím k příslibu stavějí zdrženlivě. Předseda Sdružení trafikantů a prodejců tisku (STAPT) Milan Ságner ČTK řekl, že s nimi o aktuální situaci nikdo nejedná, velcí hráči podle něj jen diktují podmínky, kterým se ostatní podřizují.

"Je to ovšem za jistých podmínek a jak se stalo u nás zvykem, opět 'o nás bez nás'," uvedl Ságner. Proto podle svých slov dnes požádal PPF o poskytnutí dalších informací, zejména o záměrech do budoucna. "Uznáváme, že jejich nabídka je pro naše trafikanty zajímavá, a většina by ji asi využila. Ale být opět rukojmím jen s rozdílem Sazka - PPF? Ne, chceme znát více," podotkl.

Sazka odpojila 1300 terminálů pro příjem sázek
"Jde nám o další existenci loterijní společnosti Sazka, o záchranu Sportky, a proto se obracíme na Vás, kteří ve svých provozovnách máte umístěny terminály Sazky," konstatoval Dohnal. Dodal, že podle posledních veřejně dostupných informací Sazka zatím odpojila kolem 1300 terminálů pro příjem sázenek.

Dohnal podotkl, že PPF je největší věřitel Sazky a bude tak mít možnost rozhodovat o její budoucnosti. "Je jen otázkou času, kdy převezmeme i faktické řízení společnosti," uvedl.

Čtěte také:

Poměr jednotlivých věřitelů Sazky by se ale podle Hospodářských novin mohl změnit v případě, že by v insolvečním řízení byla přihlášena patnáctimiliardová pohledávka. Tu vůči Sazce údajně drží občanské sdružení Zelený ostrov, vlastník společnosti Bestsport provozující O2 arenu.

Soud možná povolí reorganizaci
Do úpadku poslal Sazku Městský soud v Praze 29. března kvůli problémům se splácením výstavby vysočanské areny. Soud způsob řešení situace Sazky dosud nestanovil, zatím se předpokládá, že povolí reorganizaci. Společnost by tak nadále fungovala podle soudem schváleného plánu, na jehož vypracování se obvykle podílejí věřitelé, dlužník a insolvenční správce.

Většinovými držiteli dluhopisů jsou společnosti kontrolované investičními skupinami PPF a KKCG.

Lidovky.cz, ČTK

60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?
60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?

Na 8. srpna připadá mezinárodní den ženského orgasmu! Jak svátek vznikl a proč ženy orgasmus někdy předstírají?

Najdete na Lidovky.cz