4. února 2009 9:18 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

PPF podala žalobu a chce vyměnit management Zentivy

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Skupina PPF podala žalobu, jejímž cílem je svolání mimořádné valné hromady farmaceutické firmy Zentiva, kde by byl odvolán management Zentivy. Informovala o tom Zentiva.

Firma dodala, že soudní řízení je neodůvodněné a představenstvo má v úmyslu se podané žalobě bránit. PPF je přes dceřinou firmu Anhiarose Limited akcionářem Zentivy.

"Zentiva byla informována společností Anthiarose Limited, stoprocentní dceřinou společností vlastněnou PPF Group, a společností Česká pojišťovna, členem skupiny Generali PPF Holding, o tom, že u soudu první instance v Amsterdamu zahájily soudní řízení proti Zentivě s cílem získat od soudu oprávnění pro PPF ke svolání mimořádné valné hromady," sdělila mluvčí
Zentivy Věra Kudynová.

Program valné hromady, kterou PPF navrhuje, by zahrnoval výraznou obměnu představenstva Zentivy. Její součástí by mělo být i jmenování pěti členů představenstva navržených ze strany PPF, uvedla Kudynová. Program hromady by obsahoval i požadavek na uveřejnění dalších informací týkajících se jakýchkoli smluv, které byly uzavřeny se společností Sanofi-Aventis, doplnila mluvčí.

V Amsterodamu se bude 9. února konat mimořádná valná hromada Zentivy s programem jednání, který byl již dříve oznámen. Má se na ní projednávat nabídka na převzetí Zentivy ze strany Sanofi-Aventis. Tuto nabídku už schválila Česká národní banka, dnes je k ní očekáván konečný výrok Evropské komise. PPF původně podala konkurenční nabídku na převzetí Zentivy, později ji však stáhla. Představenstvo Zentivy doporučilo akcionářům nabídku Sanofi přijmout.

Zentiva se zaměřuje na výrobu generik, což jsou levnější kopie originálních léků, kterým vypršela patentová ochrana. Celkově zaměstnává více než 6000 lidí a má výrobní závody v Česku, na Slovensku, v Rumunsku a Turecku. Akcie společnosti se obchodují na londýnské a pražské burze. PPF spolu s partnerskou italskou pojišťovnou Generali kontroluje 19,2 procenta akcií firmy.

Lidovky.cz, ČTK