Sobota 5. prosince 2020svátek má Jitka 3 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Kellnerova PPF přebírá televizi Nova. Za společnost CME zaplatí více než 48 miliard korun

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: TV Nova

Praha Skupina PPF prostřednictvím dceřiných společností podepsala dohodu se společností Central European Media Enterprises (CME) o jejím plném převzetí.

Podmínkou dokončení transakce je získání souhlasu akcionářů společnosti CME, Evropské komise a národních regulátorů v některých ze zemí, kde CME působí. CME provozuje televizní stanice v Bulharsku, Rumunsku, na Slovensku, ve Slovinsku a v ČR, kde vlastní například TV Nova.

CME v souvislosti s touto transakcí svolá mimořádnou valnou hromadu za účelem schválení navrhované fúze. Také bude vyžádán souhlas Evropské komise a příslušných národních regulátorů. Schvalovací proces potrvá několik měsíců, což znamená, že podpis dohody je pouze prvním krokem PPF k převzetí CME.

Hodnota transakce se podle informací ČTK odhaduje na 2,1 miliardy USD (přibližně 48,4 miliardy korun).

„Nákupem CME, respektive jejích mediálních aktivit v pěti evropských zemích, sledujeme především cíl doplnit náš telekomunikační byznys ve střední a východní Evropě. Chceme využít synergie mezi tvorbou mediálního obsahu a jeho distribucí. Motivem je tedy především rozvíjení telekomunikačního a mediálního byznysu. CME je dobře fungující společností a po jejím převzetí neplánujeme žádné překotné zásahy do jejího fungování,“ uvedl majoritní akcionář PPF Petr Kellner.

CME je jednou z předních mediálních a zábavních společností střední a východní Evropy. Vysílá na 30 televizních kanálech, a to jak v modelu volně dostupných, tak placených kanálů, a oslovuje 45 miliónů diváků. Trend spojování tvorby mediálního obsahu a zábavy s jeho distribucí prostřednictvím telekomunikačních sítí je už několik let patrný jak v Evropě, tak v USA.

Jako poradci PPF pro strukturované financování této akvizice působí BNP Paribas a Société Générale. Financování transakce v hodnotě 1,15 miliardy eur zajišťují banky BNP Paribas, Crédit Agricole CIB, Credit Suisse, HSBC, Société Générale a UniCredit.

Skupina PPF investuje do řady odvětví od finančních služeb přes telekomunikace, biotechnologie, nemovitosti, až po strojírenství. PPF působí v Evropě, Asii a Severní Americe. Skupina vlastní aktiva více než 45 miliard eur (1,16 bilionu korun).

Součástí CME v České republice je společnost CET 21, která je držitelem licencí na vysílání televizních stanic Nova, Nova Cinema, Nova Sport, Nova 2, Nova Action, Nova Gold a Nova International.

Vizitka televize Nova

 • Skupina TV Nova má pět volně šířených stanic (Nova, Nova 2, Nova Cinema, Nova Action a Nova Gold), tři prémiové stanice (Nova Sport 1, Nova Sport 2 a Nova International) a stanici Nova +1, která nabízí program kanálu TV Nova s posunem jedné hodiny. Vedle toho provozuje portály Nova Plus a Voyo.
 • Nova primárně cílí na diváckou skupinu mezi 15 a 54 lety. V tomto segmentu vykazuje průměrný podíl na sledovanosti za posledních 20 let přes 42 procent. V širší skupině diváků starších 15 let obsadila skupina Nova loni druhé místo o procentní bod za programy České televize.
 • Televize Nova, první celoplošná soukromá televize ve východní Evropě, zahájila vysílání 4. února 1994. Začínala tehdy s jediným programem, do vínku ale dostala největší pokrytí, spolu s licencí totiž získala také vysílací síť po někdejší "ef-jedničce".
 • Televize pod vedením Vladimíra Železného, který se i díky pořadu Volejte řediteli stal jednou z nejviditelnějších tváří stanice, rychle odbourala rozšířený mýtus o velké kulturnosti českého televizního diváka. Místo slibovaného intelektuálně zaměřeného programu totiž vsadila na atraktivní zámořské pořady.
 • Sledovanost, která hned od počátku přeskočila 50 procent, získala Nova zejména nasazením řady atraktivních zahraničních seriálů a filmů. V éteru se tak v únoru 1994 objevil výrazně jiný program, než sliboval projekt, který o rok dříve vybrala Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV). Místo intelektuálně zaměřené televize plné vzdělávacích a diskusních pořadů nebo dokumentů přišla - i díky benevolenci licenčních podmínek - česká verze vcelku běžné komerční stanice.
 • Kombinace lákavého programu přinášejícího vysokou sledovanost (neúspěšné pořady televize vždy rychle rušila) a vyprodaných reklamních časů pak Novu zařadila mezi nejvýdělečnější televize v Evropě. Svým majitelům přinesla podle veřejně dostupných údajů za 25 let přibližně deset miliard korun čistého zisku. Zhruba stejně, jako v roce 2003 zaplatili čeští daňoví poplatníci v důsledku sporů, jež vypukly po rozchodu firmy Central European Media Enterprises (CME) s Vladimírem Železným.
 • CME a její předchůdce CEDC totiž stály u počátku vysílání Novy. Mediální firma zaměřená na východ a střed Evropy, kterou na počátku 90. let založil dědic známé americké kosmetické firmy Ronald Lauder, měla do vítězného projektu přinést zkušenosti ze světa. Nakonec se ale do povědomí české veřejnosti zapsala právě sporem se Železným, který postupně ovládl většinu firmy držící vysílací licenci a když se kvůli možnému prodeji Novy dostal začátkem roku 1999 s CME do sporu.
 • Díky tomu, že jedna firma - Železným ovládaná CET 21 - držela licenci a druhá - ČNT patřící Američanům - mohl odvolaný ředitel spustit v létě 1999 Novu podruhé, tentokrát ale již bez Američanů. Zároveň tím ale Vladimír Železný vyvolal řadu sporů, jež měly vážné důsledky také pro něj. Majitelé CME totiž vyvolali několik arbitráží, v jejichž důsledku nejen musel český stát vyplatit už zmíněných 350 milionů dolarů (podle dobového kurzu 10,5 miliardy korun), ale Železný také přišel o televizi.
 • Kvůli penězům, jež po něm CME požadovala za porušení smlouvy, se totiž ocitl v dluzích a televizi pak v roce 2002 ovládla finanční skupina PPF. V květnu 2003 Železný podruhé skončil v čele Novy a koncem stejného roku televizi za skoro 15 miliard korun opět ovládla CME (transakce byla dokončena v roce 2004). V roce 2009 se o CME, která kromě České republiky působí také v Bulharsku, Rumunsku a na Slovensku, začal zajímat americký mediální koncern Time Warner, který je nyní jejím hlavním akcionářem.
 • Letos v červnu společnost oznámila, že společnými generálními řediteli TV Nova budou dosavadní finanční ředitelka Klára Brachtlová a obchodní ředitel Jan Vlček. Nahradili Christopha Mainusche.

Vizitka společnosti PPF:

 • Investiční skupina PPF investuje do celé řady odvětví od bankovnictví a finančních služeb přes telekomunikace, strojírenství, biotechnologie, pojišťovnictví, nemovitosti až po zemědělství. PPF působí ve 23 zemích v Evropě, Rusku, Asii a Severní Americe.
 • Portfolio firmy zahrnuje například Home Credit, PPF banku, Air Bank (vše bankovnictví), Cetin, O2 (telekomunikace), PPF Real Estate Holding (reality), Sotio (biotechnologie), PPF Life Insurance (pojišťovnictví), Polymetal International (těžba zlata a stříbra), RAV Agro (zemědělství), PPF, a.s (poradenství PPF Group i firmám ve skupině), PPF Art (aktivity v oblasti kultury a umění), Bestsport (vlastník pražské O2 areny) a další.
 • Skupina PPF v posledních letech investovala do telekomunikací a průmyslu. Loni oznámila převzetí středoevropských a východoevropských firem, které původně patřily norskému Telenoru. PPF uskutečnila velkou transakci v oblasti biotechnologií, za francouzskou Cytune Pharma zaplatila 28 milionů eur (v přepočtu 722 milionů korun). Loni na podzim PPF spustila proces k případnému sjednocení Air Bank, českého a slovenského Home Creditu a Monety Money Bank, transakce ale byla nakonec zrušena. Nevyšla také koupě bulharské Novy, neschválil to regulátor.
 • V závěru roku 2018 skupina PPF prodala stoprocentní podíl v projektu obchodního centra M5 Mall v ruské Rjazani. Letos pak PPF prodala desetiprocentní podíl ve strojírenské skupině Škoda Transportation. V červenci firma oznámila, že PPF Group snižuje svůj podíl v ruské společnosti těžící zlato a stříbro Polymetal na 6,5 procenta z dosavadních 11 procent.
 • V září firma oznámila, že získala 19,2 procenta akcií britské biotechnologické společnosti Autolus Therapeutics, která je v pokročilé fázi klinických studií s přípravky protinádorové terapie. A v říjnu skupina PPF a její společnost Sotio oznámila, že investují 6,5 milionu dolarů (167 milionů Kč) do soukromé americké biotechnologické firmy MaveriX Oncology, která vyvíjí nové přípravky pro léčbu nádorových onemocnění.
 • PPF v minulosti ovládala například Českou pojišťovnu, kterou později vložila do společného podniku s italskou pojišťovnou Generali (ta nakonec podíl PPF ve skupině Generali PPF Holding odkoupila). Skupina PPF v ČR ovládala například od roku 2002 i televizi Nova, kterou v roce 2004 prodala společnosti CME. Měla také podíl v Energetickém a průmyslovém holdingu (EPH) či v loterijní společnosti Sazka.
 • PPF vznikla v září 1991 jako Správa prvního privatizačního fondu a.s. (Správa PPF) a založila pro první vlnu kuponové privatizace čtyři fondy. U zrodu PPF stáli podnikatelé Petr Kellner a Milan Vinkler (ten později společnost opustil) a podnik Sklo Union Teplice. Po úspěchu v obou kolech kuponové privatizace se fond v březnu 1996 přeměnil na akciovou společnost PPF investiční holding.
 • PPF má svoji korporátní vlastnickou a řídící strukturu v Nizozemsku. Klíčovou holdingovou společností skupiny je PPF Group N. V. se sídlem v Amsterodamu. Majoritním vlastníkem PPF Group, N. V. je nejbohatší Čech Petr Kellner (55). Skupina celosvětově zaměstnává 158.000 lidí, společnosti s majetkovou účastí PPF pak v Česku zaměstnávají 13.900 lidí (údaje k prosinci 2018).
 • Skupině PPF stoupl v roce 2018 čistý zisk o 25 procent na 22,2 miliardy korun (865 milionů eur). O rok dříve firma vydělala 17,7 miliardy korun (690 milionů eur). Celková aktiva skupiny se loni zvýšila o 18 procent na 1,16 bilionu Kč (45 miliard eur).

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ekonomika výrazně klesne, musíme omezit podporu byznysu, říká Rusnok

Jiří Rusnok (19. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Snaží se zachovat chladnou hlavu a Čechům slibuje, že inflace, která je nejvyšší v Evropě, výrazně klesne. Guvernér...

Dnes vidím jen urážky a hněv. S tím se těžko žije, říká Jiřina Bohdalová

Jiřina Bohdalová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nenechá se zastavit ani pandemií. Když nemohla na jaře hrát, začala Jiřina Bohdalová (89) mezi vařením a starostí o...

Vyplatí se kupovat autodíly na AliExpressu? Otestovali jsme jejich kvalitu

Stránky AliExpress jsou dostupné v mnoha jazycích. Objednávku můžete poslat i... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Prostřednictvím internetové stránky AliExpress jsme dovezli vybrané náhradní díly a automobilové doplňky. A pak jsme je...