19. února 2009 21:30 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

PPF prodá svůj podíl v Zentivě

Léky (Ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Léky (Ilustrační foto) | foto: reproLNLidovky.cz

PRAHA Společnosti PPF Group a Generali PPF Holding jednající ve shodě prodají svůj podíl ve společnosti Zentiva francouzské Sanofi-Aventis. Společnost tak zřejmě Zentivu ovládne.

Obě firmy se rozhodly přijmout nabídku Sanofi-Aventis, informoval o tom mluvčí PPF Alexej Bechtin. Obě firmy v Zentivě dohromady drží 24,3 procenta, Sanofi-Aventis 24,9 procenta.

Sanofi-Aventis tak zřejmě Zentivu ovládne. Vedení a zaměstnanci, kteří drží téměř šest procent akcií Zentivy, se zavázali, že tento podíl Sanofi-Aventis prodají.

Poslední návrh francouzské firmy ve výši 1150 korun za akcii je platný do 20. února. Představenstvo Zentivy již dříve doporučilo akcionářům nabídku přijmout. Nabídku už schválila Česká národní banka a podmíněně i Evropská komise. Nabídka oceňuje Zentivu na 43,9 miliardy korun.

Analytici upozornili, že Zentiva zřejmě odejde z pražské burzy, pokud bude Sanofi-Aventis se svou nabídkou úspěšná. "Kroky k odchodu Zentivy z burzy by byly učiněny co nejrychleji. Myslím si, že do konce roku by Zentiva opustila pražskou burzu, pokud to bude technicky proveditelné," řekl již dříve analytik Atlantik FT Milan Vaníček.

Skupina PPF je akcionářem Zentivy přes dceřinou firmu Anthiarose Limited.

PPF loni sama předložila vlastní nabídku na odkup akcií, kterou ovšem později stáhla.

Na počátku února podala skupina PPF žalobu, kterou se chtěla domáhat svolání mimořádné valné hromady Zentivy. Chtěla se na ní dozvědět podrobnosti o nabídce Sanofi-Aventis. Skupina následně informace získala a žalobu stáhla.

Dalšími významnými akcionáři Zentivy jsou společnost Belviport Trading, který drží více než deset procent, a Fervent Holdings Limited s 7,6 procenta akcií. Zbylou zhruba třetinu akcií drží ostatní institucionální a soukromí investoři. Podle neoficiálních zpráv chce svůj podíl prodat i Belviport Trading.

Zentiva se zaměřuje na výrobu generik, což jsou levnější kopie originálních léků, kterým vypršela patentová ochrana. Celkově zaměstnává více než 6000 lidí a má výrobní závody v Česku, na Slovensku, v Rumunsku a Turecku. Akcie společnosti se obchodují na londýnské a pražské burze.

ČTK