20. dubna 2012 14:17 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Tahanice o Sazku končí. Kellner a Komárek převzali dluhy

Sazka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sazka | foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

PRAHA Sázková kancelář SAZKA, společný podnik skupin PPF A KKCG, přebírá všechny pohledávky, které skupiny Penta a E-Invest uplatňovaly v insolvenčním řízení společnosti Sazka prostřednictvím společné firmy Gladiolus. Vyřešila také arbitrážní řízení s Pentou.

O společné dohodě v pátek informovali mluvčí skupin KKCG a Penta. Všechny vzájemné právní bitvy tím byly podle nich ukončeny.

Východiskem se stal kompromis
Uzavřené dohody znamenají podle mluvčího KKCG Dana Plovajka ukončení veškerých soudních sporů včetně arbitráže, které byly zahájeny na základě návrhů Penty a s ní spřízněných společností, zejména sporů o platnost prodeje Sazky. Zúčastněné strany se dohodly, že konkrétní obsah a podmínky dohod nebudou zveřejňovat, dodal.

PENTA VERSUS SAZKA

Penta prohrála před několika týdny u Rozhodčího soudu při Hospodářské a Agrární komoře v Praze spor se Sazkou o zhruba 300 milionů korun. Sazka poukazovala na údajně nepřiměřenou odměnu Penty za vydávání dluhopisů na stavbu O2 areny. Sazka sázková kancelář, kterou PPF a KKCG vlastní, žalobu proti Pentě převzala.

"Uzavřeli jsme kompromisní dohodu, která je akceptovatelná pro všechny strany," doplnil mluvčí Penty Martin Danko. Obsahuje také vyřešení arbitrážního sporu mezi Pentou a bankami (LBBW a Commerzbank) na straně jedné a společností SAZKA sázková kancelář na straně druhé. Dohoda byla uzavřena s cílem ukončit více než rok trvající spory, které souvisely s insolvencí Sazky, a zároveň navrátit vztahy mezi zúčastněnými stranami na konstruktivní a věcnou úroveň, podotkl Danko.

Loterijní byznys zkrachovalé Sazky získaly PPF a KKCG loni v listopadu, když ve výběrovém řízení nabídly nejvyšší částku 3,81 miliardy Kč. Penta podala žalobu na neplatnost smlouvy, tendr podle ní neumožnil korektní a standardní soutěž, která by vygenerovala nejvyšší cenu. Sama se jej kvůli jeho údajné nezákonnosti nezúčastnila a mimo soutěž nabídla za Sazku pět miliard korun.

PSALI JSME

O ovládnutí Sazky usilovala Penta už dříve. Firmu měla na dosah loni v únoru, když s vedením firmy, tehdejším největším akcionářem ČSTV a firmou E-Invest, uzavřela dohodu o záchraně krachujícího podniku. Jenže Sazka spadla do konkurzu a věřitelský výbor, v němž získaly kontrolu PPF a KKCG, nabídku Penty a E-Investu odmítl.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!