29. června 2010 11:00, aktualizováno 2. 7 10:13 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

PPF se zlobí na stát: šikanujete nás kvůli ekozakázce

Petr Kellner na oficiálním snímku z roku 2007. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Petr Kellner na oficiálním snímku z roku 2007. | foto: Lidové noviny

PRAHA Vaši úředníci i vámi vybraná poradenská firma nás šikanují. S takovou stížností se obrátila investiční skupina PPF, vlastněná nejbohatším Čechem Petrem Kellnerem, na ministra financí Eduarda Janotu. Žádá ho, aby prověřil zákonnost výběrového řízení na provedení ekologické superzakázky.

Stát v ní vybírá firmu, kterou pověří sanací dřívějších ekologických škod. Hodnota zakázky, o jejíž konečné podobě ještě nebylo rozhodnuto, může dosáhnout až 115 miliard korun. PPF Advisory viní úředníky ministerstva a také poradenskou společnost AT Kearney z nezákonného nadržování konkurenčním uchazečům.

Čtěte více:


Obviňují je mimo jiné i z toho, že konkurentům předávají údaje o sdružení vedeném PPF Advisory a že ho diskriminují. "Z neznámých důvodů vynakládají maximální úsilí, aby nalezli jakoukoliv záminku, alespoň na první pohled kredibilní důvod, na základě nichž by mohli sdružení ze zadávacího řízení vyloučit," uvádí se v dopisu ministrovi financí, který za PPF Advisory podepsala členka představenstva Kateřina Čiháková. Ministr financí Eduard Janota podobná obvinění důrazně odmítl. "Je to naprostá hloupost," řekl ministr Lidovým novinám.

Ministerstvo: Od konkurentů jsme dostali nové udání
PPF Advisory, která se o více než stomiliardovou ekozakázku uchází ve sdružení s firmami AVE CZ odpadové hospodářství, Dekonta a Ecosoil, nemůže skousnout to, že jim ministerstvo nechce zpřístupnit tzv. dataroom čili podrobné finanční informace o chystaném tendru.

Ty jsou nezbytné pro zpracování nabídky pro stát. Namísto toho ministerstvo ve spolupráci s poradenskou firmou AT Kearney prověřuje, zdali je sdružení vedené PPF Advisory vůbec oprávněné se tendru zúčastnit.

PPF Advisory v dopise upozorňuje, že zatímco o oprávněnosti tří konkurenčních uchazečů (Geosan Group, Marius Pedersen Engineering, Environmental Services) rozhodlo ministerstvo během dvou měsíců v prvním čtvrtletí loňského roku, o oprávněnosti sdružení rozhoduje již 14 měsíců. A to přesto, že antimonopolní úřad ÚOHS loni v říjnu zrušil původní rozhodnutí ministerstva vyloučit sdružení vedené PPF Advisory právě kvůli údajnému nesplnění kvalifikačních předpokladů.

"Dostali jsme ale poté podání od ostatních účastníků tendru, kteří upozornili, že některé dokumenty týkající se referenčních zakázek sdružení nejsou v pořádku. To, bohužel, ÚOHS nezkoumal," vysvětlil LN náměstek ministra financí Tomáš Uvíra.

PPF Advisory ale tvrdí, že ministerstvo nemá na opakované přezkoumávání kvalifikace právo. "Zadavatel není podle zákona o veřejných zakázkách oprávněn opakovaně zasílat stále další výzvy s novými důvody, proč se domnívá, že navrhovatel kvalifikaci nesplňuje. Takový postup by ad absurdum mohl vést až k tomu, že by sdružení mohlo být vylučováno do nekonečna přesto, že by ÚOHS splnění kvalifikace potvrzoval," tvrdí v dopise PPF Advisory. Janota řekl LN, že spor PPF Advisory a ministerstva financí nechá k rozsouzení svému nástupci.

České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší
České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?