8. prosince 2010 21:21 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

PPF usiluje o návrat do hry o ekotendr, žehlí vztahy s TOP 09

Ekologická zátěž  - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ekologická zátěž - ilustrační foto. | foto: www.hornictvi.info

PRAHA Ze soutěže o miliardovou ekologickou zakázku byli už dvakrát vyřazeni. Nyní se hraje o jejich třetí návrat do soutěže. Představitelé PPF se k probíhajícímu šetření Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) odmítají vyjadřovat.

Schůzky představitelů PPF s některými politiky ovšem naznačují, že má skupina Petra Kellnera eminentní zájem na návratu do hry. Zaměřila se především na politiky z TOP 09.

ČTĚTE TAKÉ:


Finanční skupina PPF z ekozakázky poprvé vypadla ještě za ministrování Miroslava Kalouska v Topolánkově vládě. Podruhé ji těsně před odchodem vyřadil Eduard Janota, který TOP 09 podporuje a zastupuje ji mimo jiné jako místopředseda v dozorčí radě elektrárenské společnosti ČEZ.

V posledních týdnech se ale vztahy mezi topkou a PPF vylepšují, na čemž má podíl exministr Vladimír Mlynář, svého času Kalouskův poradce, dnes člen nejvyššího vedení Kellnerovy skupiny. Spekuluje se, že si ho po skončení angažmá u bývalého premiéra Jana Fischera na Úřadu vlády PPF vytáhla především kvůli ekozakázce.

Proč bychom se nevídali, diví se Kalousek
V prostředí politiky a byznysu se tvrdí, že má Mlynář mluvit o částce v rozmezí 37 až 38,4 miliardy korun, kterou by PPF mohla nabídnout, pokud by se do soutěže vrátila. Mlynář ale na toto téma mluvit striktně odmítá. "Všechny otázky přesměrujte na tiskového mluvčího," řekl LN Mlynář včera a víc se bavit nechtěl.

Například předminulý čtvrtek se v pražském hotelu Hoffmeister sešli právě Mlynář a Kellner s předsedou topky Karlem Schwarzenbergem. "O ekozakázce jsme vůbec nemluvili, já tomu moc nerozumím. Mě jen zajímá, jaký (Kellner) je. Ten člověk mě prostě zajímá," řekl LN Schwarzenberg. S Kellnerem se ale schází i hlavní architekt ekotendru Kalousek. "Samozřejmě se vídáme. Co je divného na tom, že se ministr financí baví se šéfy důležitých finančních skupin? Proč si myslíte, že se bavíme zrovna o ekotendru?" říká ministr financí. Dodává ale, že kdyby ÚOHS vrátil konsorcium vedené PPF do soutěže, ministerstvo financí už by ji potřetí nevyřazovalo.

Ministr financí Miroslav Kalousek.

Mluvčí PPF Alexej Bechtin označil všechny otázky na informace uvedené výše v textu za spekulace. "Nic z toho, co naznačujete spekulacemi obsaženými ve vašich otázkách, není pravda," napsal včera LN na položené dotazy. "Konsorcium PPF Advisory se ovšem zdrží jakýchkoli komentářů k tzv. ekozakázce, neboť probíhá rozhodování ÚOHS ohledně žádosti konsorcia o návrat mezi účastníky soutěže. Můžeme pouze obecně zopakovat, že budeme o návrat do soutěže usilovat všemi dostupnými právními prostředky," dodal.

Čím dál víc informací nasvědčuje tomu, že všechna konsorcia zúčastněná v tendru spolu úzce komunikují a vítěz by se o zakázku mohl podělit s ostatními. Objevují se i informace o intenzivních jednáních mezi favoritem tendru, společností Marius Pedersen a PPF. Dohoda firem podstatně zhoršuje nabídku, kterou může stát dostat.

Advantage Consulting, s.r.o.
SPECIALISTA KONSTRUKCE (ELEKTROSCHÉMATA)

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 30 000 - 35 000 Kč